Zwiększenie plonów dzięki użyciu nawozów

 

Rozpoczynając przygodę z samodzielną uprawą roślin, chcemy uzyskać jak najobfitsze plony w sezonie zbiorów. Często jednak okazuje się, że rośliny mimo wydawać by się mogło dobrych warunków, nie wydały owoców. Przyczyną może być zbyt mała liczba kwiatostanów w okresie, w którym mogły zostać zapylone. Nie warto zniechęcać się po pierwszej porażce, a w kolejnym sezonie wprowadzić usprawnienia codziennej pielęgnacji warzywnego ogródka.

Jak sprawić by rośliny zakwitły?

nawóz na kwitnieniePoczątkujący ogrodnicy, którzy chcą cieszyć się własnymi warzywami wyhodowanymi w ogrodzie, nieświadomie popełniać mogą pewne błędy. Może to być nieodpowiednie ulokowanie stanowiska do wysadzania tak, że będzie ono w trakcie dnia zbyt długo przebywać w cieniu lub wręcz przeciwnie; w palącym słońcu. W takim przypadku po wysianiu niestety większość roślin spisać trzeba na straty. Nieodpowiednia ilość wody jest kolejnym przykładem często występującego błędu. Dotyczy to zarówno zbyt małych ilości wilgoci, jak i zbyt dużych. W obu przypadkach ciężko będzie utrzymać rośliny w dobrej kondycji i uzyskać zadowalający plon. Jednak najczęstszą pomyłką, a raczej niedopatrzeniem w przypadku osób niedoświadczonych, jest brak nawożenia swoich upraw. Odpowiednie nawozy pozwalają na utrzymanie żyzności obsadzanej gleby i dostarczają roślinom niezbędnych substancje odżywcze. Jeśli celem jest uzyskanie obfitych plonów, stosować należy nawozy na kwitnienie bogate w fosfor i potas. W połączeniu ze stymulatorami kwitnienia okres, w którym mogą zostać zapylone wydłuży się, a zwiększona liczba kwiatów przełoży się na późniejsze zbiory owoców i warzyw. Również metodami domowymi jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie nawóz na kwitnienie. Najprostszym sposobem jest zblendowanie skórek bananowych z niewielką ilością wody. Takim płynem można podlewać rośliny w okresie wiosennym i letnim. Efekty jednak nie będą tak spektakularne, jak w przypadku użycia nawozów kupnych. Ich składy są nasycone niezbędnymi pierwiastkami i wzbogacone wieloma innymi substancjami odżywczymi. Jednak jeżeli nie mamy możliwości zakupienia takiego specjalistycznego środka, nawet skórki bananowe będą lepsze niż nic.

Jeżeli pierwsza próba wyhodowania we własnym ogrodzie warzyw lub owoców spełzła na niczym, może nie zostały spełnione niektóre z warunków ich uprawy. Miejsce, w którym sadzimy, jak i wilgotność gleby i powietrza ma duże znaczenie. Najczęściej jednak roślinom brakuje odpowiednich substancji odżywczych, które można uzupełnić, stosując nawóz.