Złomowanie samochodów powypadkowych

Wydawać by się mogło, iż złomowanie i składowanie samochodów wygląda podobnie do składowania najróżniejszych rodzajów odpadów. Nic bardziej mylnego, gdyż obecnie uważa się składowanie samochodów złomowanych i powypadkowych za ogromne marnotrawstwo części, które z powodzeniem mogłyby zostać ponownie wykorzystane, choćby do naprawy uszkodzonego samochodu tej samej marki i typu. Nierzadko więc zdarza się, iż złomowane samochody są przeznaczone do rozbiórki.

Metody złomowania samochodów

złomowanie samochodówWiele firm skupujących samochody powypadkowe i przeznaczone do złomowania gromadzi je w celu demontażu. Niemal każdy powypadkowy samochód, oddany na złom z racji nieopłacalności jakiejkolwiek naprawy, posiada sprawne części, w wielu przypadkach nowe i ledwo używane, które mogą śmiało zostać wykorzystane jako części zamienne podczas napraw warsztatowych. Dlatego też, większość takich firm łączy skup i złomowanie samochodów z ich serwisowaniem, gdyż powypadkowe samochody do kasacji są świetnym i tanim źródłem części zamiennych, pozwalającym na owych podzespołach zaoszczędzić naprawdę duże kwoty. Do ponownego użycia najczęściej przeznaczane są podzespoły mechaniczne, całe silniki lub ich elementy, aczkolwiek nawet całe karoserie lub ich większa część może zostać przeznaczona do wymiany, jeśli nie jest uszkodzona. Części które nowe już nie są, aczkolwiek nadają się do regeneracji i wymiany również są używane, podczas gdy reszta wraku, zbyt zużyta, za bardzo zniszczona lub zardzewiała, odsprzedawana zostaje dalej jako złom metalowy, przeznaczony w całości do przetopienia. Dzięki temu, nawet najbardziej zniszczony wrak samochodu generuje zysk, choćby i marginalny. Oprócz serwisowania, wiele warsztatów, zajmujących się złomowaniem samochodów oferuje także sprzedaż detaliczną samych części zamiennych, po cenach zwykle o wiele niższych niż sklepowe, choć ich wybór jest zależny od inwentarza samej firmy i często może zmieniać się nawet co kilka dni.

Mimo to, jest to atrakcyjna opcja dla klientów poszukujących konkretnych podzespołów do konkretnego modelu samochodu, bo często mogą oni znaleźć w takim warsztacie prawie nowe części, kosztujące nieraz i o połowę mniej niż w sklepie firmowym. Firmy złomujące najczęściej oferują transport wraku od klienta lawetą, choć w takim wypadku cena skupu jest odpowiednio niższa, i zazwyczaj zależy od odległości, na jaką owy wrak trzeba przewieźć. Równie często samochody do kasacji są zabierane przez owe firmy prosto z miejsca wypadku, jeśli klient sobie tego życzy.