Zgrzewarka próżniowa: nieodzowna przy nowoczesnym pakowaniu

 

Pakowanie próżniowe to metoda pakowania, która usuwa powietrze z opakowania przed uszczelnieniem. Ta metoda polega na (ręcznym lub automatycznym) umieszczaniu przedmiotów w opakowaniu z folii z tworzywa sztucznego, usuwaniu powietrza od wewnątrz i zamykaniu opakowania. Folia termokurczliwa jest czasami stosowana w celu ścisłego dopasowania do zawartości.

Zgrzewarki próżniowe są używane do uszczelniania opakowań

zgrzewarka próżniowaCelem pakowania próżniowego jest zwykle usunięcie tlenu z pojemnika w celu przedłużenia okresu przydatności do spożycia żywności oraz, w przypadku elastycznych form opakowań, aby zmniejszyć objętość zawartości i opakowania. Pakowanie próżniowe redukuje tlen atmosferyczny, ograniczając rozwój bakterii tlenowych lub grzybów oraz zapobiegając parowaniu lotnych składników. Jest również powszechnie stosowane do przechowywania suchej żywności przez długi czas, takiej jak płatki zbożowe, orzechy, wędliny, ser, ryby wędzone, kawa i chipsy ziemniaczane (chipsy). W perspektywie krótkoterminowej opakowania próżniowego można również używać do przechowywania świeżej żywności, takiej jak warzywa, mięso i płyny, ponieważ hamuje rozwój bakterii. Na przykład odzież i pościel można przechowywać w workach opróżnionych za pomocą domowego odkurzacza lub specjalnego uszczelniacza próżniowego. Technikę tę stosuje się czasem do zagęszczania odpadów z gospodarstw domowych, na przykład w przypadku pobierania opłaty za każdy zebrany pełny worek. Produkty do pakowania próżniowego, z użyciem plastikowych toreb, kanistrów, butelek lub słoików, są dostępne do użytku domowego. W przypadku delikatnych artykułów spożywczych, które mogą zostać zmiażdżone w procesie pakowania próżniowego (takich jak chipsy ziemniaczane), alternatywą jest zastąpienie gazu wewnętrznego azotem. Ma to ten sam efekt, co hamowanie pogorszenia z powodu usuwania tlenu. Działanie zewnętrznych zgrzewarek próżniowych polega na zewnętrznym przymocowaniu worka do zgrzewarki. Maszyna usunie powietrze i zamknie torebkę, co odbywa się na zewnątrz maszyny. Do uszczelnienia paczki często stosowana jest zgrzewarka próżniowa. Uszczelniacze jednokomorowe wymagają umieszczenia całego produktu w maszynie. Podobnie jak zewnętrzne uszczelniacze, do pakowania zwykle używana jest plastikowa torba.

Po umieszczeniu produktu w urządzeniu pokrywa jest zamykana, a powietrze usuwane. Następnie wewnątrz komory znajduje się zgrzew, który uszczelni worek, po zamknięciu woreczka komora jest ponownie napełniana powietrzem przez automatyczne otwarcie odpowietrznika na zewnątrz. To nadchodzące ciśnienie wyciska całe pozostałe powietrze z torby. Następnie pokrywa jest otwierana i produkt jest usuwany.