Zdrowy królik dzięki pełnowartościowej karmie

 

Każdy właściciel królika powinien dbać o jego dietę. Warto znać zasady prawidłowego żywienia tych zwierząt, by podawać im pokarm, który zapewni im zdrowie i dobre samopoczucie. Istnieje wiele stereotypów, które nie do końca są zdrowe dla tych zwierząt, niektórzy właściciele uważają, że najlepszym pokarmem Jest marchewka. Niestety tego to pożywienie zawiera spore ilości cukrów prostych, które powodują namnażanie się bakterii jelitowych, które powodują wzdęcia i stany zapalne przewodu pokarmowego. Ważne jest zatem, by marchewkę podawać tylko okazjonalnie, wówczas nie odbije się to niekorzystnie na zdrowiu zwierzaka.

Zalety podawania pełnowartościowej kamy dla królików

pełnowartościowa karma dla królikaNie powinno się podawać swoim pupilom także owoców, takich jak gruszki, jabłka i brzoskwinie, gdyż również powodują dolegliwości pokarmowe. Właściciele, którzy w ten sposób żywią swojego królika, mogą spowodować zapalenie jelit i inne problemy zdrowotne. Warto starannie dobierać pokarm dla swojego pupila, gdyż w sklepach zoologicznych nie brakuje niewłaściwych gotowych mieszanek, które nie są odpowiednie dla zwierzaka. Ważne, by w diecie zwierzaka dominowała pełnowartościowa karma dla królika. Wówczas otrzyma on wszystko to, czego potrzebuje. Najlepszym wyborem jest wysokowartościowe siano, które połączone jest z ziołami. Pozytywnie wpływa to na trawienie, a jednocześnie sprawia, że pokarm jest smaczny. Powinien zawierać twarde składniki, jak korzeń mniszka, cykorii lub gałązki drzew owocowych, które są wskazane do prawidłowego ścierania zębów. Wielu producentów oferuje wysokiej jakości pokarm dla zwierząt, w efekcie czego znaleźć w nich można trawy, warzywa, które zawierają odpowiednią ilość błonnika, pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową. Tego typu karma zawiera witaminę C, a także minerały, które pozytywnie wpływają na układ odpornościowy gryzoni, w efekcie czego cieszą się one doskonałą kondycję. Wartościowe trawy i smaczne warzywa, a także brak dodatków zbożowych sprawia, że tego typu mieszanka jest doskonała dla królików. Zapewniają zdrowie i doskonałe samopoczucie, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelit, a także przyczynia się do utrzymania zdrowia zębów.

Naturalne mieszanki, które są lekkostrawne, zaspokajają zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne, a jednocześnie są smaczne. Ważne jest, by odpowiednio dbać o dietę tych gryzoni, gdyż wówczas otrzymają one wszystko to, co jest im potrzebne. Właściwa dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną, odpowiedni pokarm dostarcza odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Króliki są zwierzętami roślinożernymi, dlatego w ich diecie powinny dominować trawy, warzywa i zioła. Niskokaloryczny pokarm pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy, dostarczając niezbędnej porcji składników odżywczych.