Zastosowanie impregnujących środków

Nasycanie materiałów żywicą, woskiem czy innymi substancjami chemicznymi nazywane jest impregnacją. Impregnować można drewno, tkaniny, papier, beton, skórę, materiały budowlane i inne. W jakim celu stosowana jest impregnacja? Impregnacja stosowana jest w celu zabezpieczenia różnych materiałów przed czynnikami zewnętrznymi jakimi mogą być czynniki atmosferyczne.

Zabezpieczanie tkanin środkami chroniącymi

tkaniny impregnowaneZabezpieczanie materiałów przed szkodliwym działaniem niektórych czynników nie jest jedynym celem impregnowania. Materiały są impregnowane również w celu zabezpieczenia przed pleśnią, wilgocią, przed owadami, ogniem czy wodą. Bardzo często praktykowane jest to podczas budowania jakiejś architektury. Impregnacja stosowana jest również przez artystów w celu zabezpieczenia swoich malowideł, prac, obrazów, rzeźb. Stosowane jest także przez przemysł włókienniczy. Tkaniny impregnowane są sztywniejsze, bardziej odporne na wilgoć, są nieprzemakalne, na działanie ognia, na pleśń, tkaniny są mniej podatne na gniecenie. Tkaniny posiadają różne grubości. Impregnacja tkanin polega na działaniu środka impregnującego. Popularnym środkiem impregnującym zapewniający wodoszczelność oraz brak wodochłonności jest szkło wodne. Materiały i tkaniny, w których jest zastosowane szkło wodne zatrzymują na wierzchniej stronie wodę i inną ciecz. Impregnować różne materiały można za pomocą kilku metod. Do jednej z nich należy metoda zanurzeniowa, w której zanurza się materiał bądź przedmiot w impregnacie na kilka lub kilkanaście minut. Następnie należy go zostawić do wyschnięcia. Inną metoda jest malowane. Jest to metoda wykorzystywana głównie w malowaniu stałych przedmiotów, w impregnowaniu drewna. Jedną z kolejnych metod impregnacji jest metoda próżniowo-ciśnieniowa. Metoda wykorzystuje zjawisko osmozy. Tkaniny impregnowane są w różnej gamie kolorystycznej. Zastosowanie w przemyśle włókienniczym dotyczy różnych tkanin i odzieży. Przede wszystkim wykorzystywane jest w przemyśle produkującym odzież PPOŻ i BHP. Jest do odzież przystosowana do pracy na budowie, dla strażaków, ratowników medycznych czy innych służb, gdzie możliwy jest bliski kontakt z ogniem.

Chcąc na własną rękę zabezpieczyć jakieś przedmioty w gospodarstwie domowym, wokół niego bądź swoje ubrania można nabyć w specjalnych sklepach środki impregnujące i samodzielnie poddać się impregnacji. Można również skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadające inny sprzęt i umiejętności. Wśród środków impregnujących dostępnych na rynku można znaleźć te w formie płynu, żelu, sprayu czy proszku.