Zastosowanie agrotkaniny w przydomowych ogrodach

Domowe ogródki cieszą oko i dają dodatkowe miejsce do relaksu i odpoczynku dla całej rodziny. Mimo niewielkich rozmiarów, domowy ogród wymaga dużej troski i opieki, co tyczy się w szczególności roślin. To, co w szczególności doprowadza do złości w ogrodowej roślinności, to przede wszystkim rozrastające się chwasty, które rujnują precyzyjnie dopracowany kształt, a ich usuwanie dokładają pracy. Istnieją rozwiązania, które bez użycia chemii pozwolą rozprawić się z niepożądanymi roślinami, a agrotkanina jest jednym z nich. 

Prawidłowe wykorzystanie agrotkaniny 

wytrzymała agrotkaninaWielokrotnie spotykamy się z widokiem ciemnych mat, z których wystają pożądane sadzonki roślin. Z reguły jest to widok, który jest widoczny na dużych obszarach ogrodowych, choćby w architekturze krajobrazu miasta. Te maty to właśnie agrotkaniny, których zadaniem jest chronić pożądane rośliny przed obrastaniem przez chwasty. Obecnie nie są one przeznaczone tylko do profesjonalnego ogrodnictwa, bowiem nawet wysokiej jakości, wytrzymałe agrotkaniny zakupimy zarówno w marketach, sieciówkach i niewielkich sklepach ogrodniczych, jak i w tych profesjonalnych. Ich zastosowanie w przydomowym ogródku jest podobne, jak w przypadku wielkich obszarów – należy prawidłowo rozłożyć je na ziemi, a przez wycięte otwory przeprowadzić posadzone rośliny. Przerwy między sadzonkami nie powinny zarastać chwastami, choć z założenia agotkaniny nie dają pełnej gwarancji, że niepożądane rośliny się nie pojawią. Mają za to ograniczać ich rozrost, więc trzeba się przygotować, że mimo użycia mat ściółkowych – pojawią się. Warto też wybrać agrotkaninę z odpowiednim systemem nawadniającym, aby uniknąć pojawienia się pleśni i grzybów. Sposób jej użycia jest dwojaki. Można najpierw posadzić rośliny, a dopiero wtedy nałożyć matę pomiędzy sadzonki, a druga opcja pozwala na to, aby najpierw rozłożyć matę, a następnie wykonać nacięcia umożliwiające wykopanie dołków i włożenie sadzonek. Dobrej jakości, wytrzymała agrotkanina nie ulegnie zniszczeniu z powodu nacięć. Oba sposoby są dobre i od nas zależy, w jaki sposób podejdziemy do jej wykorzystania.

Agrotkaniny wykorzystywane w ogrodnictwie to przede wszystkim ekologiczny produkt. Składa się z samych naturalnych składników, wobec czego jego wykorzystanie posiada dodatkowe zalety. Pomoże nam uporać się z niechcianą roślinnością i sprawi, że eliminowanie chwastów będzie mniej czasochłonne i frustrujące. Warto wcześniej zapoznać się z dokładną instrukcją użycia, bowiem nieprawidłowe wykorzystanie może przynieść więcej szkód, aniżeli pożytku.