Wytrzymałe ogrodzenie przemysłowe

 

Zakłady pracy musiały mieć obowiązkowe zabezpieczenie przed możliwością wkroczenia osób niepowołanych na ich teren, choć była to konieczność wynikająca zarówno z wymogów prawnych, jak i względów bezpieczeństwa. Stare zakłady przemysłowe były więc na ogół otaczane murem z betonowych płyt, który był często jednym z najtańszych i najbardziej dostępnych rozwiązań, choć nie najbardziej trwałym.

Nowoczesne ogrodzenie do zakładu przemysłowego

ogrodzenia przemysłowe we WrocławiuInne zakłady stosowały siatki ogrodzeniowe, głównie ze względu na możliwość zaoszczędzenia kosztów, koniecznych do zainwestowania w nowe ogrodzenie. Obydwa rodzaje ogrodzeń, mimo iż sprawdzały się dość dobrze, nie były idealne, często niszczejąc bardzo szybko tylko od wpływu pogody. Często nie spełniały również swojego zadania, będąc bardzo łatwe do pokonania przez osoby niepowołane. Z tego powodu, coraz więcej zakładów przemysłowych zaczynało wprowadzać do użycia ogrodzenia przemysłowe we Wrocławiu. Przemysłowe ogrodzenia, jak wskazywała nazwa, przeznaczone były do odgradzania dużych przestrzeni i budynków zakładu przemysłowego, a najczęściej stosowany rodzaj takich ogrodzeń składał się ze stalowych paneli, lub zbrojonych płyt betonowych, o wiele bardziej wytrzymałych niż jakiekolwiek typy ogrodzenia używane w starszych zakładach. Zwłaszcza odmiana panelowa była coraz częściej używana, głównie z racji bardzo szybkiej i prostej metody montażu, ale również i trwałości. Panelowe ogrodzenie mogło być bowiem postawione w ledwie kilka godzin, bardzo niewielkim nakładem pracy. Wielu producentów oferowało całe zestawy takich ogrodzeń, łącznie z segmentami do montażu bram wjazdowych, wejść awaryjnych czy rozgałęzień, przydatnych w przypadku użycia ogrodzenia do otaczania konkretnych budynków. Z racji iż panele były wysokie na przeszło dwa i pół metra, ich przekroczenie było bardzo trudne, a uszkodzenie niemal niemożliwe bez użycia narzędzi elektrycznych, dlatego idealnie spisywały się w zakładach obrabiających drogie materiały, których utrata spowodowałaby bardzo duże straty.

Odmiany ze zbrojonego betonu były bardzo podobne i równie dobrze odgradzały teren zakładu dla osób nieupoważnionych, choć były na ogół o wiele cięższe, i wymagały użycia ciężkiego sprzętu do montażu. Ogrodzenia te były jednak o wiele wytrzymalsze, i lepiej znosiły warunki pogodowe, nie potrzebując wymiany przez bardzo długie lata, więc były wykorzystywane często w zakładach położonych blisko miast czy najbardziej ruchliwych dróg, uniemożliwiając również wjazd na teren zakładu poza głównymi bramami.