Wapno sypkie do oczyszczania wody

Woda jest jedną z najcenniejszych substancji niezbędnych do spokojnego życia człowieka. Okazuje się, że człowiek może przeżyć bez jedzenia około miesiąca, a bez tej krystalicznej, przeźroczystej cieczy jedynie kilka dni. W związku z tym wielce istotne jest, aby woda była odpowiednio filtrowana i wykorzystywana ponownie na tyle, ile to możliwe. Jednym ze sposobów jej oczyszczania jest stosowanie wapna. 

Proces uzdatniania wody za pomocą wapna sypkiego

dozowanie wapna sypkiegoWapno jest między innymi spoiwem mineralnym powietrznym suchowiążącym. Dodatkowo innym jego wykorzystaniem jest stosowanie jako lekarstwo. Jak się okazuje, można nim również oczyszczać wodę. Wapno można podzielić między innymi na dwa rodzaje, wśród których wyróżnia się wapno palone, czyli tak zwane niegaszone o związku chemicznym CaO. Inną jego nazwa to tlenek wapnia. Otrzymuje się go w wyniku palenia czy też prażenia kamienia wapiennego w temperaturze od 900 do 1300 stopni Celsjusza w wapienniku. Po wypaleniu ma formę brył. Drugim rodzaj to wapno gaszone, czyli lasowane. Inną jego nazwą jest wodorotlenek wapnia o związku chemicznym CA(OH)2. Drugi rodzaj wapna wykorzystywany jest właśnie do oczyszczania wody. Udowodniono, że wapno gaszone skutecznie obniża pH wody, a co za tym idzie, zmniejsza jej kwasowość. Tego typu rozwiązanie pozwala jednocześnie na zwiększenie zasadowości H2O. Do przeprowadzenia procesu, jakim jest dozowanie wapna sypkiego, potrzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu hydrologii. Jak się okazuje, wapno pozwala również na usunięcie z wody nadmiaru manganu, który w zbyt wielkim stężeniu mógłby okazać się szkodliwy dla zdrowia człowieka. Proces odbywa się w specjalistycznych oczyszczalniach, w których dodatkowo za pomocą pomp następuje przefiltrowanie wody z innych szkodliwych pierwiastków, osadów i innych groźnych dla zdrowia człowieka substancji. Dozowanie wapna jest procesem wyjątkowo skutecznym, a dodatkowo ekologicznym, ponieważ pozwala na wykorzystanie wód. Z całą pewnością jest to nowa, innowacyjna technologia, której zastosowanie może na dodatek okazać się wyjątkowo ekonomiczne.

Proces dozowania wapna sypkiego pozwala na skuteczne odkwaszenie wody, zmniejszając jej poziom pH, a jednocześnie zwiększając jej poziom zasadowości. Dzięki takiemu rozwiązaniu może okazać się, iż możliwe będzie jej użycie. Skutecznie także likwiduje nadmiar manganu, który mógłby pozostać we wcześniej wspomnianej cieczy, jaką jest woda. Stosując tego typu proces, można skutecznie zadbać o środowisko i ekologię!