Uzależnienie i terapia

Sprawa związana z leczeniem alkoholizmu w wielu kręgach wciąż jest tematem tabu. Pomimo tego, że alkoholizm jest przez wiele encyklopedii, również tych medycznych uznawana za jednostkę chorobową, czyli w sensie stricte powinna być wyrugowana z kategorii pojęć wstydliwych to nosi znamiona schorzeń psychicznych i w tym sensie osoby uzależnione od alkoholu widzą swoje poczucie wstydu i tymże poczuciem wstydu bardzo często sankcjonują swoją chorobę.

Rodzaje leczenia uzależnień alkoholowych

leczenie uzależnień alkoholowych w ŁodziJest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych do wyleczenia chorób ponieważ cechuje się połączeniem zatrucia organizmu, powodując fizyczne uzależnienie od alkoholu, a także uzależnieniem psychicznym, bardzo często ekstremalnie trudnym do zdiagnozowania. Jest to jedna z chorób, do której wyleczenia jest bezwzględnie wymagana współpraca pacjenta. Musi to być współpraca aktywna i uświadomiona. Bardzo często leczenie uzależnienia alkoholowego musi być poprzedzone leczeniem fizycznym, odtruwaniem organizmu, które ma spowodować zmniejszenie nieprzyjemnych skutków zespołu odstawienia i zmniejszenie poziomu fizycznego uzależnienia. Dopiero, kiedy uda się przejść przez detoksykację organizmu i poradzić sobie ze skutkami odstawienia można przejść do zajęć mających na celu zdiagnozowanie prawdziwej przyczyny choroby alkoholowej. Współczesne metody leczenia alkoholizmu skłaniają się ku praktyce psychoanalitycznej i starają się leczyć alkoholizm w sposób trwały, sięgając głęboko do ludzkiej psychiki w celu znalezienia przyczyny nadmiernego spożywania alkoholu. Leczenie uzależnień alkoholowych w Łodzi jest przeprowadzane przez wiele klinik. Wybierając konkretną, powinniśmy kierować się doświadczeniem kadry kliniki. Jest to sprawa kluczowa w kontekście leczenia, zwłaszcza że wiedzę kadry psychologicznej mierzy się poziomem doświadczenia, zdobywanego w przypadkach praktyki klinicznej, nie zaś teorii. Współczesne kliniki oferują bardzo dobre warunki leczenia, terapię psychoterapeutyczną, terapię grupową, leczenie kliniczne, a także pobyt odwykowy.

W przypadku choroby alkoholowej bardzo często pierwszymi osobami, które szukają pomocy, nie są sami bezpośrednio zainteresowani, cierpiący na chorobę alkoholową, ale osoby bliskie, które stykają się na co dzień z alkoholikami. Stąd bardzo duża ilość tekstów, dostępnych w polskim internecie dotyczy osób bliskich i w jakiejś części odnosi się do nich. Szukajmy takich ośrodków terapeutycznych i leczniczych, w których uwzględnione będą interesy zarówno osób chorych jak i osób bliskich.