Tradycyjny sklep z tkaninami

 

Wieki temu, kiedy tkaniny wyrabiane ręcznie z naturalnych włókien, stały się niczym niezastąpionym okryciem  ludzi, zaczęła się wymiana, a potem sprzedaż tego materiału. Tkaniny wyrabiano z naturalnych włókien, pochodzących ze świata roślinnego i zwierzęcego. Najstarsze z nich to len i jedwab, których włókna można było pozyskać najprościej. Z biegiem czasu odkrywano kolejne żródła, z których można było uzyskać włókna, po niewielkiej obróbce. To przede wszystkim bawełna i wszelkie wełny pochodzenia zwierzęcego.

 Nowoczesność w sferze tkanin i materiałów

materiały i tkaniny - cenaKontynuując historyczne dzieje tkanin, dochodzimy do okresu, kiedy w środowisko materiałów i tkanin wkracza chemia. Pojawia się cały szereg tkanin ze sztucznych tworzyw, które w różnym czasie mają swój okres świetności, czyli są na topie, lokowane tam przez czołowych kreatorów mody. Ten ciąg zaczął się od nylonu i trwa do dzisiaj. Koronnym osiągnięciem chemii w świecie mody jest chyba sztuczne futro. Z chwilą pojawienia się na rynku sztucznych tkanin, zaczęły one górować nad tradycyjnymi. Są bardzo elastyczne, dobrze wybarwione, lekkie, łatwe w modelowaniu. Z czasem okazało się, że ich wady przewyższają zalety. Przede wszystkim jest to brak przepuszczalności powietrza, co fatalnie odbija się na ciele. Wykrywane wady odbijały się oczywiście na popularności sztucznych tkanin, ale nie eliminowały ich z rynku, gdyż producenci starali się doskonalić te wyroby.  Tkaniny i materie sprzedawane były w specjalnych sklepach. W dawnych czasach nazywano je sklepami bławatnymi. Na półkach  materiały i tkaniny – cena przytwierdzona do każdej beli, wyłożone są na półkach.  Sprzedawcy, dysponujący specjalną miarą, odmierzali żądaną długość materiału nie napinając tkaniny, a następnie odcinali krawieckimi nożycami. Sklepy bławatne cieszyły się dużą popularnością, podobnie jak pracownie krawieckie, gdyż większość populacji korzystała z takich usług. W XXI wieku zaczęły znikać pracownie krawieckie a wraz z nimi tradycyjne sklepy bławatne.

Szycie na miarę stało się passe, a społeczeństwo ubiera się w domach mody i sieciówkach. Tradycjonaliści mogą szukać materiałów i tkanin w sklepach internetowych. Nie jest ich zbyt wiele. Koncentrują się na tkaninach obiciowych i kryjących ale można tam również znaleźć gustowną wełnę na garnitur lub powiewny, chiński jedwab na letnią sukienkę. Nie zastąpią jednak uroku sklepów bławatnych, gdzie dotykiem można było sprawdzić miękkość kupowanych tkanin. W tych sklepach zaopatrywali się głównie zamożni  mieszczanie i ich krawcy.