Tradycyjne cegły wykonywane ręcznie

Budynki wykonane z cegły już od pewnego czasu są wypierane przez bardziej wydajne materiały, które charakteryzują się lepszymi parametrami cieplnymi i są prostsze i szybsze w budowie. Niestety nowoczesne materiały są dość jałowe stylistycznie i nie budzą już tak atrakcyjnego wyglądu jak starsze konstrukcje murowe wykonane z cegły. Budynki ceglane, które przetrwały do dzisiaj budzą respekt i cieszą oko stylistyką, którą nie uświadczymy już w obecnych budowach.

Cegły ręcznie formowane tradycyjne

cegła ręcznie formowana tradycyjnaWiele osób kusi się jednak na budowę domu, która zawiera choćby elementy dawnych budynków murowych, szczególnie ciekawych ceglanych elewacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się budynki wykonane w formie połączonych elementów tradycyjnych, wraz ze współczesnymi materiałami. Taka konstrukcja zwykle opiera się na wykonaniu głównych ścian z bloczków, natomiast ścianę elewacyjną wykonuje się z cegieł. W takim przypadku ściana posiada dwie warstwy, jedną z bloczków i pokrywającą ją ceglaną. Jednak jakość współcześnie produkowanych seryjnie cegieł nie przynosi do końca efektu, którego oczekuje wielu z nas. Seryjna produkcje jest co prawda bardzo dokładna, jednak powoduje to odjęcie jej charakteru dawnych budynków. Na szczęście w związku z tym i pewnym zainteresowaniem bardziej archaicznymi wyrobami ceglanymi rozpoczęła działalność grupa rzemieślników, która wykonuje cegły ręcznie. Taka cegła ręcznie formowana tradycyjna wykonywana jest w niezmechanizowanej technologii, dzięki czemu nabiera cech indywidualności polegających na tym, że każda sztuka jest tak naprawdę inna niż inne. Nie sposób ręcznie utrzymać idealnego kształtu, ani koloru cegły, gdyż proporcje składników oraz sposób ich formowania nie jest nigdy taki sam. Na takie niepowtarzalne produkty jest wiele chętnych osób, które widzą w tym pewną ciekawą formę architektoniczną i muszę przyznać, że faktycznie budynki wykonane w taki sposób budzą respekt. Każda cegła jest inna i posiada niezbyt równą strukturę powierzchni. Rzemieślnicy wiedzą jak barwić cegły na kolor jaki chcą dlatego mogą robić również zamówienia pod klientów, którzy mają czasem bardzo ciekawe upodobania odnośnie koloru. Kolor uzyskuje się przez odpowiednie dozowanie i proporcje składników cegły.

Oferty ręcznie robionych cegieł można znaleźć w sieci, gdzie istnieje całe mnóstwo sklepów internetowych oferujących te wyroby rzemieślnicze. Polecam jednak osobiście skontaktować się w producentami, gdyż wykonanie indywidualnego zamówienia nie stanowi dla nich najmniejszego problemu, a dodatkowo może przynieść bardzo pożądane efekty. Jako, że cegły i tak wykonuje się ręcznie nie wpływa to często także zbytnio na cenę produktu.