Tłumacz przysięgły w dobie cyfryzacji

W polskim biznesie pojawił się koncept biura tłumaczeń. Po pierwsze, znajdują się w nim specjaliści od co najmniej kilku języków, po drugie, na fali idei cyfryzacji powstał pomysł załatwiania spraw związanych z tłumaczeniem online, dlatego też konglomerat zwany biurem tłumaczeń zaczął być powszechniej dostępny. Dzięki temu, ludzie z małych miejscowości, żeby przetłumaczyć jakiś tekst nie będą musieli udawać się do dużych miast, ale wszystko załatwią sprzed ekranów swoich komputerów.

Centrum wielkiego miasta, czy zaciszny dom?

tłumacz przysięgły - warszawa centrumŻeby uzyskać tłumaczenie od tłumacza przysięgłego mamy dwa rozwiązania: pierwsze, czyli tradycyjne, musimy udać się do stacjonarnego punktu, w którym przyjmuje tłumacz przysięgły języka, który nas interesuje, zostawić tam oryginały bądź kopie dokumentów, które chcemy przetłumaczyć i udać się ponownie po ich odbiór. Drugą opcję, dostępna od niedawna w dobie cyfryzacji, jest wysyłka dokumentów online i pojawienie się po odbiór uwierzytelnionych pieczątką od tłumacza przysięgłego dokumentów w celu ich odebrania. Alternatywnym sposobem jest wysyłka dokumentów pocztą. Tłumacz przysięgły w ten sposób ma możliwość zmechanizowania swojej pracy i możliwość skupienia się na pracy dla siebie właściwej, czyli na tłumaczeniu. Znam w Warszawie osobę, dla której bardzo ważnym aspektem była lokalizacja biura tłumacza. Owy tłumacz przysięgły – Warszawa centrum – taka była jego lokalizacja, miał więcej klientów pochodzących z kanału online niż z kanału stacjonarnego. Wszystko to, pomimo doskonałej lokalizacji w centrum Warszawy, miasta słynącego z jego międzynarodowego charakteru w skali kraju. Pokazuje to, jak w dzisiejszych czasach ważne jest, aby biznes szedł ramię w ramię z cyfryzacją. Idealną sytuacją byłoby, gdyby do tej kooperacji dołączały jak najszybciej i najsprawniej instytucje administracji państwowej i terytorialnej. Proces ten jest przez Ministerstwo Cyfryzacji traktowany poważnie, ale z racji zrozumiałych obaw przed nadużyciami w sieci traktuje się podejście do świata online i jego wykorzystania w administracji publicznej z odpowiednią mu ostrożnością.

Każdy, kto pracuje jako tłumacz przysięgły, ma w tej chwili możliwości skonstruowania swojego biznesu na sposób, w jaki mu to odpowiada. Są tłumacze przysięgli, którzy nie wynajmują już biur, tylko pracują z domu. Większość zleceń pochodzi wtedy z kanału online, a nawet jak potrzebują spotkać się z klientem to mogą to zrobić, albo u siebie w domu, albo spotkać się z klientem na mieście w kawiarni lub w innym publicznym miejscu.