Sztuka druku filamentami 3D

Kiedy skończyłem szkołę średnią, wszyscy doradzali mi wybór studiów informatycznych, a najlepiej grafikę komputerową. Byłem młody, nie wiedziałem jeszcze, jakimi prawami rządzi się rynek pracy, posłuchałem więc rad bardziej doświadczonych ode mnie osób. Zdecydowałem się na grafikę komputerową, zawsze miałem zacięcie artystyczne, trochę szkicowałem od czasu do czasu, stwierdziłem, że ciekawie będzie spróbować przenieść część moich prac do świata 3D.

Druk filamentami najwyższej jakości

filamentyJeszcze zanim, odebrałem tytuł magistra inżyniera z uczelni, po zdaniu egzaminu końcowego, zacząłem szukać pracy w zawodzie. Niestety okazało się, że rynek pracy już się nasycił i tacy niedoświadczeni graficy, jak ja, mieli problem ze znalezieniem stałego zatrudnienia. Łapałem jakieś małe zlecenia, jako wolny strzelec, jednak to było dla mnie za mało, żeby móc utrzymać się w dużym mieście. Musiałem wymyślić dla siebie plan B. Trafiłem przypadkiem w metrze, na reklamę studiów podyplomowych z projektowania i druku w technice 3D. Zaciekawiło mnie to, pomyślałem, że to może być dla mnie szansa na poprawę jakości życia. Mimo, że studia trwały krótko, bo tylko dwa semestry, nauczyłem się naprawdę dużo. Przede wszystkim dowiedziałem się sporo na temat różnych filamentów do drukarek 3D. Filamenty to przeważnie żyłka z tworzywa sztucznego, nawinięta na szpulkę. W zależności od rodzaju tworzywa, każdy filament ma różną temperaturę topnienia oraz właściwości, po stężeniu. Na przykład powszechnie używany filament PLA, ma niską temperaturę topnienia, jednak wyroby wykonane przy jego pomocy są kruche, przez co łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Najtrudniejszy w użyciu jest filament ABS, który potrzebuje stałej temperatury wydruku. Druk przy jego pomocy jest możliwy wyłącznie na urządzeniu ze specjalną komorą. Inaczej drukowany przedmiot ulegnie odkształceniu i pojawią się na nim pęknięcia oraz rozwarstwienia. Ma też silny drażniący zapach, który powoduje pewien dyskomfort w czasie pracy. Warto jednak zmierzyć się z tymi trudnościami, ponieważ wykonane z niego przedmioty są twarde i bardzo wytrzymałe, świetnie znoszą też ekspozycję na wysokie temperatury.

Po zakończeniu studiów podyplomowych, otworzyłem własne studio druku 3D. Nie mogę narzekać na brak zleceń, od kiedy zacząłem swoją działalność, mam ręce pełne roboty. Przyjmuję wszystkie zlecenia i niezależnie, czy są duże czy małe, staram się je wykonywać z największą starannością. Każdy klient zasługuje na produkt najwyższej jakości, w końcu to świadczy o mojej firmie.