Systemowe ustawienia hellingerowskie

Dzisiejsze czasy zmuszają nas do funkcjonowania na pełnych obrotach. Wymaga się od nas coraz więcej, coraz szybciej, a my sami chcemy posiadać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Z tego też powodu ludzie żyj w ciągłym biegu i stresie, co wpływa na ich codzienne samopoczucie. Staramy się podołać wszystkim wymaganiom, jakie są nam stawiane, ale niestety odbija się to na naszym zdrowiu psychicznym. Coraz więcej osób ma diagnozowane depresje, nerwice, czy też innego rodzaju zaburzenia psychiczne.

Gdzie szukać skutecznej psychoterapii metodą Berta Hellingera?

profesjonalna psychoterapia systemowa - warszawaNakładają się one na problemy z pracą, problemy w relacjach z najbliższymi, a także niską samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Wydawać by się mogło, że przyczyna tych wszystkich problemów nie jest znana. Okazuje się jednak, że Bert Hellinger na początku dziewiętnastego wieku wprowadził teorię, według której wszystkie nasze problemy wynikają z zaburzonych, nieprawidłowych lub też całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. Relacje w naszej rodzinie oraz to, w jaki sposób wyglądają nasze kontakty z najbliższymi przekładają się na to, jak funkcjonujemy na co dzień. Z tego też powodu na tym opiera się profesjonalna psychoterapia systemowa – Warszawa jest miastem, w którym takie sesje terapeutyczne odbywają się kilkanaście razy w tygodniu. Terapia systemowa to jeden z popularniejszych rodzajów terapii grupowej. Okazuje się bowiem, że jest to ten rodzaj terapii, dzięki któremu już po pierwszej sesji możemy odczuć znaczącą poprawę. Podczas terapii osoba jej poddawana początkowo krótko nakreśla swój problem, a następnie prowadzący zajęcia ustawia członków grupy w przestrzeni, w taki sposób, aby odległości pomiędzy nimi obrazowały relacje panujące w rodzinie pomiędzy poszczególnymi jej członkami. Członkowie grupy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny, a następnie prowadzący zaczyna zadawać trafne pytania, tak, aby mogli oni opowiedzieć o swoich odczuciach, emocjach, o tym w jaki sposób postrzegają daną sytuację, a także co myślą i co chcą zrobić.

W ten sposób możemy również odkryć, jakie rozwiązania danej sytuacji widzą poszczególne osoby, a także w jaki sposób osoba poddawana terapii może postępować, aby naprawić relacje w rodzinie, a tym samym poprawić jakość swojego życia. Jeśli chodzi o czas trwania takiej sesji to uzależniony jest on od poziomu skomplikowania danego tematu i danej sprawy. Czasem wystarczy godzinna sesja, a czasem potrzeba kilku godzin, aby móc dojść do sedna sprawy. Istotne jednak jest to, że terapia ta wykazuje się naprawdę dużą skutecznością!