Świąteczne, kreatywne warsztaty przeznaczone dla dzieci

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, naprawdę wyjątkowy i jedyny w swoim w swoim rodzaju czas w roku. Dla sporej części społeczeństwa nie ma piękniejszych dni. Sama muszę przyznać, że wyczekuję tych świąt z niecierpliwością. Odkąd byłam dzieckiem czekam cały rok na grudzień. Już pierwsze dni grudnia są zapowiedzią, że zbliża się coś wyjątkowego, będącego czymś innym niż pozostałe jedenaście miesięcy.

Warsztaty dla dzieci z okazji świąt

świąteczne kreatywne warsztaty dla dzieciNie wiem jak wy, ale ja już w pierwszego grudnia zaczynam przygotowania do świąt. Atmosferę nadchodzących świąt odczuwa się nie tylko w domu, ale również poza nim. Nawet w pracy wszyscy czują, że zbliża się okres świąteczny. Tak samo jest w przedszkolach i w różnych instytucjach kulturalnych, gdzie organizowane są świąteczne kreatywne warsztaty dla dzieci. Już na początku grudnia odbywają się pierwsze lekcje. Podczas takich kreatywnych zajęć o tematyce świątecznej mali uczestnicy mają okazję nauczyć się wykonywać różne skomplikowane lub mniej ozdoby świąteczne. Dzieci tworzą własne dekoracje na choinkę, tworzą aniołki z gliny lub robią karty świąteczne z życzeniami. Oferta jest naprawdę bogata, właściwa w każdej z propozycji dziecko będzie miał okazję nabyć różnorodne umiejętności. W dobie cyfryzacji życzenia wysyłane są za pomocą portali społecznościowych lub telefonów. Rzadko się zdarza, że wysyła się kartki świąteczne pocztą. Szkoda, że ta piękna tradycja zanika, bo to naprawdę piękny zwyczaj. Własnoręcznie wypisana kartka to znacznie bardziej osobisty i miły gest niż napisane życzenia za pomocą klawiatury. Myślę, że dzieci powinny tę tradycję podtrzymywać, zdawać sobie sprawę, że wysłanie kartki świątecznej to prawdziwy gest od serca. Innym popularnym zajęciem na takich warsztatach jest wykonywanie łańcucha na choinkę. Tutaj możliwości jest naprawdę więcej. Można zrobić tradycyjne łańcuch z kolorowych kartek lub bibuły, ale też z innych, nietypowych materiałów. Nieco trudniejsze zajęcia dotyczą wykonania własnoręcznej figurki przedstawiającej świętego Mikołaja, bałwanka lub anioła. Na niektórych warsztatach robione są nawet świeczki z postacią kojarzącą się ze świętami. Widziałam także warsztaty świąteczne na których dzieci uczą się piec pierogi oraz robić tradycyjny barszcz z uszkami. 

Kiedyś kreatywne warsztaty organizowane z okazji zbliżających się świąt należały do rzadkości. Obecnie to bardzo często spotykane. Chętnych nie brakuje. Myślę, że to wynika ze specyficznej atmosfery takich warsztatów. Dzięki nim dzieci nie tylko nauczą się wykonywać świąteczne ozdoby, ale także tego jak ważne są te święta i co tak naprawdę oznaczają.