Stosujemy najlepsze kurtyny dymowe

Stałe oraz sterowane kurtyny dymowe mają za zadanie wspomaganie działania automatycznych systemów oddymiania oraz odprowadzania ciepła. dymy rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany od samego źródła pożaru, natomiast pod dachem ochładzają się i opadają w dół w formie kłębów dymu. Warto dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w przypadku, kiedy w nieruchomości zostały zastosowane kurtyny dymowe o działaniu przeciwpożarowym. W jaki sposób działają takie kurtyny? Czy warto je instalować?

Jak działają kurtyny dymowe?

kurtyny dymowe rolowaneGłównym celem zastosowania kurtyn dymowych jest tworzenie stref gromadzenia się dymu oraz tworzenia kanałów dymowych. Przeznaczeniem stałych i tekstylnych kurtyn dymowych jest ograniczanie rozpływu dymy pod dachem w obiektach wielkopowierzchniowych albo w przestrzeni podsufitowej. Kurtyny stałe najczęściej można zauważyć w halach przemysłowych, produkcyjnych, handlowych czy dużych magazynach. Stałe kurtyny pełnią funkcję zamykającą oraz otwierającą obszary, w których gromadzi się znaczna ilość dumy. Dzięki temu możliwe jest sprawne oraz szybkie odprowadzenie dymu przez specjalną wentylację oddymiającą, która może być mechaniczna albo naturalna. Korzystnym wyborem są kurtyny dymowe rolowane. Automatyczne kurtyny znajdują zastosowanie w przypadku ograniczania rozpływu dymu w przestrzeniach podsufitowych albo pod dachami w obiektach, w których z różnych powodów nie mogły być zastosowane kurtyny stałe. Modele rolowane najczęściej są wykorzystywane w centrach rozrywki czy innych podobnych obiektach komercyjnych, w których istotne jest zapewnienie znacznej otwartej przestrzeni. Mechanizm działania takiej kurtyny polega na jej opuszczeniu się w konkretny i zaplanowany sposób, na odpowiednią wysokość nad posadzką. Ma to miejsce w wyniku wysłania sygnału z systemu sygnalizacji pożaru. Takie kurtyny wyróżniają się tym, iż są niewidoczne w czasie normalnej pracy obiektu i możliwe jest dopasowanie ich do indywidualnej specyfiki konstrukcji. Pozwala to na uzyskanie szczelności w narożnikach, a także wykonanie połączeń typu T.

Istota działania automatycznych kurtyn dymowych polega na zamknięciu przestrzeni przez jedną albo kilka kurtyn dymowych, sprzężonych ze sobą. Powoduje to gromadzenie się dymu, co docelowo umożliwi odprowadzenie dymu przez wentylację oddymiającą. Jest to doskonałe usprawnienie przy ewakuacji ludzi z budynku, poprzez sekwencyjny opad kurtyn. Istnieją różne wersje sterowania kurtyn dymowych. Jedną z nich jest opad kurtyny pod wpływem siły ciężkości, a zwijanie przy pomocy aktywnego napędu, a drugą oba działania przy pomocy napędu.