Skuteczna izolacja instalacji

Termoizolacja domu to jeden z najistotniejszych elementów pod kątem oszczędności energii. Dobrze ocieplony dom to małe straty ciepła, komfort cieplny uzyskany niewielkim kosztem przy niskim zużyciu energii. Na zapotrzebowanie na ciepło wpływa również sam projekt domu i jego elementy, jak np. ilość, wielkość i rozmieszczenie okien. Warto pomyśleć także o energooszczędnej instalacji grzewczej oraz jej skutecznej izolacji.

Materiały do termoizolacji rurociągów

sprawdzona izolacja termiczna rurInstalacja centralnego ogrzewania, a konkretnie jej rury, podobnie jak rurociągi z ciepłą i zimną wodą użytkową powinny być odpowiednio zaizolowane. Sprawdzona izolacja termiczna rur dotyczy także instalacji chłodniczych czy klimatyzacyjnych. Głównym zadaniem takiej izolacji jest utrzymanie temperatury czynnika krążącego w rurach. W przypadku centralnego ogrzewania czy rur z ciepłą wodą użytkową jest to ochrona przed wychłodzeniem nagrzanej przez kocioł wody. Odwrotnie jest w instalacjach chłodniczych czy rurociągach z zimną wodą użytkową. Tam izolacja ma za zadanie utrzymywać niską temperaturę, a dodatkowo chronić przed skraplaniem się na powierzchni rur pary wodnej. Na rynku dostępnych jest szereg materiałów, dzięki którym sprawdzona izolacja termiczna rur poprawi wydajność instalacji i obniży koszty jej użytkowania. Najczęściej używane są tworzywa sztuczne, takie jak pianka polietylenowa, pianka poliuretanowa, kauczuk syntetyczny. W dalszym ciągu popularne są także otuliny z wełny mineralnej i szklanej oraz ze styropianu. Pamiętajmy, aby rodzaj otuliny oraz grubość warstwy izolacyjnej dopasować do instalacji i konkretnych warunków technicznych. Do izolacji instalacji CO i CWU możemy wykorzystać cienką warstwę pianki polietylenowej. Sprawdza się ona zarówno w suchym jak i wilgotnym środowisku, jest prawie nienasiąkliwa, a przy tym elastyczna, co bardzo ułatwia pracę. Podobne zastosowanie ma otulina z pianki poliuretanowej, która jednak jest dość sztywna i może chłonąć wilgoć, co zmniejsza zakres jej użyteczności.

Materiałem, jaki najchętniej wykorzystywany jest w izolacjach klimatyzacji i instalacjach chłodniczych jest kauczuk syntetyczny. Jest on odporny na dyfuzję pary wodnej, na promienie słoneczne, a nawet na zmienne warunki atmosferyczne. Wszystko to sprawia, że materiał ten wykorzystywany jest także do izolacji instalacji solarnych. Natomiast do zadań specjalnych, czyli do kontaktu z maksymalnie wysoką temperaturą polecana jest wełna mineralna i szklana, które to znajdują zastosowanie głównie w kotłowniach i w przemyśle.