Rosnąca popularność kremacji w Polsce

Śmierć bliskiej nam osoby zawsze jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w naszym życiu. Poza problemami natury ekonomicznej i koniecznością odnalezienia się w zupełnie nowej dla nas rzeczywistości każdy staje też przed dylematem na temat organizacji uroczystości pogrzebowych. Chociaż dla wielu z nas oczywistym jest, że trzeba skontaktować się z zakładem pogrzebowym, wybrać odpowiednią trumnę i zarezerwować salę na stypę, a z czasem wybrać też wzór nagrobka, jednak mało kto w naszym społeczeństwie zdaje sobie sprawę z możliwości przeprowadzenia pogrzebu inaczej.

Popielenie ciał zmarłych w Warszawie

kremacja zwłok w warszawieW polskiej tradycji od wielu lat absolutnie dominuje zwyczaj grzebania zmarłych pod ziemią w trumnach i organizowanie standardowego pogrzebu z trumną oraz późniejszej stypy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku kościół rzymskokatolicki uznaje możliwość kremacji zwłok jako równoważną formę pochówku w stosunku do tradycyjnych pogrzebów. W Polsce nadal jest to jednak zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie, co najprawdopodobniej związane jest też z trudną historią naszego narodu, ale z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych właśnie spalaniem zwłok zmarłych. Warto zaznaczyć, że w Polsce działa już ponad pięćdziesiąt krematoriów. Zresztą tradycja popielenia ciał znana jest na świecie od tysięcy lat i w wielu miejscach jest praktykowana do dziś. Niektóre z wielkich religii wręcz postrzegają ją jako coś pozytywnego, a ich wykonanie jest częstą praktyką. Kremacja jest też wbrew pozorom rozwiązaniem tańszym, niż tradycyjny pogrzeb, ponieważ w tej sytuacji nie ma potrzeby kupowania drogiej trumny i stawiania dużego nagrobku, a w zamian wystarczy nabycie urny oraz wykupienie niszy w specjalnym kolumbarium, których jest w Polsce coraz więcej. Kremacja zwłok w Warszawie każdego roku jest coraz bardziej popularna i można się spodziewać, że z czasem podobnie stanie się też w innych częściach naszego kraju, gdzie takie rozwiązania będą też łatwiej dostępne, niż obecnie.

Polacy stopniowo zaczynają się otwierać na rozwiązania różniące się od tych, jakie przez dziesiątki lat zakorzeniły się w naszym społeczeństwie. Dotyczy to też kwestii organizacji uroczystości pogrzebowych, chociaż jest to nieco trudniejsze niż w innych dziedzinach, z uwagi na trudne doświadczenia historyczne ubiegłego stulecia. Z upływem lat nasi rodacy coraz przychylniej patrzą jednak na kwestię kreacji ciał zmarłych doceniając kwestie związane z niższymi kosztami pogrzebów oraz coraz mniejszą powierzchnią dostępną na cmentarzach.