Rodzaje hal wielkopowierzchniowych

W czasach wszechobecnej optymalizacji inwestorzy zwracają szczególną uwagę na każdą zainwestowaną złotówkę. Na ogólną ocenę efektywności budowy budynków czy budowli nie wpływa wyłącznie jej koszt, ale także ich przeznaczenie. Inaczej oceniana będzie ilość środków wydana na budowę luksusowego hotelu, którego celem jest wzbudzenie zachwytu i poczucia prestiżu u najbardziej wymagających klientów, a inaczej budowa budynków magazynowych, które w pierwszej kolejności mają być funkcjonalne i umożliwiające przechowywanie jak największej ilości materiałów.

Efektywność budowania różnego rodzaju hal

halaNiezależnie od przeznaczenia inwestycji, wyraźnie zauważalna jest tendencja do budowania dużych obiektów, co jest bezpośrednio związane z potencjalnym zwrotem z zainwestowanego kapitału. Nawet wspomniany luksusowy hotel musi posiadać odpowiednią liczbę pomieszczeń, żeby móc generować zadowalające zyski. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wbrew pozorom budowa dużych obiektów pozwala na minimalizację kosztu w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy. Z tego powodu inwestorzy prywatni, firmy i samorządy decydują się na budowę różnego rodzaju hal, które dzięki swojej charakterystycznej konstrukcji i ponadprzeciętnych wielkości są tańsze w budowie od mniejszych budynków, biorąc pod uwagę koszt budowy jednego metra kwadratowego powierzchni. Przykładów takich budowli jest nie trzeba daleko szukać. Niemal w każdym mieście oprócz zwykłych sal gimnastycznych jest przynajmniej jedna hala sportowa, na której organizowane są główne zawody nawet, jeśli mowa o rywalizacji na szczeblu szkolnym. Magazyny zastępowane są przez hale magazynowe obejmujące powierzchnię wielu tysięcy metrów kwadratowych, na których można przechowywać zdecydowanie więcej różnych towarów. Nawet parkingi budowane są w postaci hal garażowych, które są znacznie tańsze w budowie, niż standardowe garaże. Drobny handel również przenoszony jest pod dachy specjalnych hal targowych, dzięki którym sprzedawcy mogą oferować swoje produkty w bardziej komfortowych warunkach.

Duże powierzchnie są bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Moda na obiekty wielkopowierzchniowe przyszła do Polski z zachodu, gdzie takie obiekty są czymś zupełnie normalnym już od wielu lat. Jest to zjawisko charakterystyczne dla gospodarek rozwiniętych, które działają w sposób efektywny i skoncentrowany na maksymalizowaniu zysku i ograniczeniu kosztów, co na przykładzie takich krajów jak Niemcy, czy Francja pokazuje, że jest to sprawdzona droga do budowania zamożności społeczeństwa.