Rodzaje filtrów powietrza do wentylacji

Już od pewnego czasu zostaje nagłaśniany problem wątpliwej jakości powietrza, którym oddychamy. Problem nie dotyczy wyłącznie dużych miast ale stał się ogólnoświatowy i dotyka miejsc pozornie czystych jeśli chodzi o jakość powietrza. Przykładem może być chociażby Zakopane uważane przez wielu za górską miejscowość o wspaniałych walorach służących zdrowiu i wypoczynkowi. Tak niestety nie jest. Wydaje się, że jedyne enklawy gdzie możemy oddychać czystym powietrzem są budynki mieszkalne i użyteczności publicznej zaopatrzone w sprawne sieci wentylacyjne oraz nawiewowe. 

Niezawodne filtry powietrza

filtry kasetowe przeciwpyłkoweRynek filtrów powietrza jest ogromny i bazuje za bardzo wielu rozwiązaniach technologicznych. W zasadzie nie ma sytuacji związanej z zanieczyszczonym powietrzem, której dzięki użyciu odpowiednich filtrów nie można rozwiązać. Zastosowanie bardzo nowoczesnych materiałów do budowy filtrów pozwala na oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń stałych, gazowych, olejowych. Produkowane coraz częściej filtry nawęglane skuteczne zatrzymują nieprzyjemne zapachy. Szczególną grupą są filtry przemysłowe, na których szczegółowe omówienie nie mamy tutaj miejsca ale warto się z nimi zapoznać na stronach internetowych producentów. Z punktu widzenia szarego człowieka najbardziej interesujące są filtry używane w domowych sieciach wentylacyjnych i nawiewowych oraz te dzięki, którym możemy oddychać oczyszczonym powietrzem w pracy i budynkach użyteczności publicznej. Najczęściej używane filtry w tym obszarze to modele kieszeniowe, kompaktowe oraz filtry kasetowe. Wszystkie rodzaje filtrów wytwarzane są z materiałów zapewniających spełnianie ściśle określonych norm oczyszczania. Stąd dzielimy filtry na klasy wstępnego, średniego i wysokiego stopnia oczyszczania. Mają one odpowiednio nadane symbole G, M i F. Bardzo ważną grupą są filtry kasetowe przeciwpyłkowe, które oprócz typowych zanieczyszczeń stałych zatrzymują szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy. Eliminują z mieszanki gazowej zarodniki grzybów, roślin oraz bakterie.

W zasadzie wszystkie filtry posiadają dużą zdolność wychwytywania szkodliwych substancji i zapewniają jednocześnie duży przepływ powietrza. Ważne w sieciach i urządzeniach wentylacyjnych jest odpowiednie dobranie filtrów wstępnych oraz filtrów absolutnych. Rzadko się zdarza, że ktoś zwraca uwagę przy zakupie urządzeń klimatyzacyjnych na klasę zamontowanych filtrów. Jest to jednak podstawowa rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę. Od filtrów bowiem i tylko od nich zależy jakim powietrzem będziemy oddychać i czy będą z niego usunięte szkodliwe alergeny.