Rekuperatory w instalacjach wentylacyjnych budynków jednorodzinnych

Nowoczesne koncepcje instalacyjne oscylują nie tylko wokół wzrostu efektywności energetycznej, ale także uwzględniają w swoich projektach walory takie jak poprawa jakości powietrza poprzez zastosowanie filtrów oczyszczających oraz jonizujących. Dodatkowym atutem systemów wentylacji mechanicznej opartych na zastosowaniu rekuperatora jest możliwość wdrożenia do instalacji filtrów pozwalających na niwelację kurzu i roztoczy, które w znacznym stopniu wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń przez osoby z alergią oraz dzieci.

Wybieramy rekuperator dla domowej instalacji wentylacyjnej

rekuperacja w opolskimNa rynku dostępnych jest kilka rodzajów rekuperatorów, z czego możemy wyróżnić: rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym, przeciwprądowym oraz bębnowym. W projektach domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się dwa pierwsze rozwiązania. Rekuperator bazujący na zastosowaniu krzyżowego wymiennika powietrza jest stosunkowo najprostszym pod względem konstrukcyjnym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie wydajności tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej. Pozwala na osiągnięcie odzysku ciepła w zakresie od około 50 do 70% i nie wymaga podłączenia do dodatkowego źródła energii. Decydując się na wybór rekuperatora krzyżowego pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu stanu uszczelek, z uwagi na podatność działania niskich temperatur aby zapewnić sobie sprawność działania instalacji. Jeżeli chodzi o wymienniki ciepła oparte na technologii przeciwprądowej, pozwalają one na uzyskanie wydajności instalacji nawet do 90%. Poprzez wdrożenie do konstrukcji rur umożliwiających naprzemienny przepływ powietrza ciepłego i zimnego w dwóch kierunkach rekuperatory przeciwprądowe cechują się wysoką odpornością na działanie temperatur. Instalacje takie jak rekuperacja w opolskim doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych projektach domów w konwencji pasywnej czy hybrydowej jak również w budynkach po przeprowadzonych wcześniej pracach termomodernizacyjnych, które posiadają wydajną, szczelną izolację oraz nowe okna, w oparciu o wykorzystanie materiałów PCV. Do wykonania kompleksowego projektu instalacji rekuperacji niezbędne jest przygotowanie rzutowania wszystkich kondygnacji budynku.

Instalacje wentylacji nawiewno- wywiewnej to wydajne rozwiązanie nad którym warto zastanowić się już na etapie projektowania domu. Rekuperacja pozwala na zmniejszenie strat ciepła w tradycyjnych instalacjach nawet o 95%, co wpływa nie tylko na poprawę jakości powietrza w obrębie domu lub mieszkania ale również w znacznym stopniu umożliwia ograniczenie kosztów i zasobów energii pierwotnej niezbędnej do zaopatrzenia budynku w ciepło. Koszt całej inwestycji instalacyjnej obejmujący wykonanie kompleksowego projektu wraz z montażem oraz zakupem urządzeń to około 20 000zł.