Rekomendowane kraty antywłamaniowe

Kraty zabezpieczające okna i drzwi w obiektach przemysłowych i handlowych, a czasem nawet prywatnych domach, funkcjonowały od dziesięcioleci, spełniając swoje zadanie stosunkowo dobrze. Najprostsze kraty były jednak dość proste do pokonania, zwłaszcza jeśli osoba próbująca je otworzyć dysponowała narzędziami elektrycznymi. Bardzo wielu właścicieli sklepów oraz warsztatów naprawczych czy zakładów produkcyjnych zamieniało więc stare kraty na bardziej solidne i bezpieczne odmiany.

Automatyczne zewnętrzne kraty antywłamaniowe

nowoczesna krata antywłamaniowaNajskuteczniejszymi kratami okazywały się często te, które były najtrudniejsze do otwarcia. Najczęściej stosowaną odmianą była więc nowoczesna krata antywłamaniowa z automatycznym systemem sterowania, znacznie podnoszącym poziom zapewnianej ochrony. Krata ta była podobna konstrukcyjnie do stalowych bram rolowanych, które używane były w większości nowoczesnych magazynów czy centrali załadowczych, choć od takowych były widocznie masywniejsze i zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia. Kraty te wyposażone były w fotokomórki i wykrywacze ruchu, samoczynnie podnoszące i opuszczające bramę w godzinach otwarcia i pracy obiektu na którym były zainstalowane, choć sama krata mogła być również sterowana ręcznie za pomocą pilota, lub całkowicie podniesiona na czas pracy. Ze względu na dużą wytrzymałość stali, z jakiej wykonana była krata, otwarcie jej za pomocą narzędzi wymagało bardzo dużego nakładu pracy. Te same urządzenia stawały się częścią zabezpieczeń po zamknięciu obiektu i uruchomieniu alarmu, zazwyczaj będąc połączonymi z systemem oświetlenia budynku. W przypadku wykrycia ruchu w najbliższym otoczeniu kraty po godzinach pracy włączane było oświetlenie punktowe, ułatwiające rejestrację niepowołanych osób w systemie monitorowania wizyjnego. Każda próba otwarcia kraty bez uprzedniego wyłączenia alarmu była natychmiast rejestrowana w stacji monitorowania, pełniącej dozór wizyjny na zabezpieczonym obiekcie.

W razie gdy obiekt nie był pod ochroną stacji monitorowania, istniała możliwość wysłania powiadomienia na wybrane przez właściciela urządzenie mobilne lub komputer stacjonarny. Kraty tego rodzaju były najczęściej wykonywane na wymiar, i dopasowywane do wielkości bramy którą miały zabezpieczać. Występowały one w wariantach zarówno zewnętrznych, mogących być montowanymi zarówno na drzwi jak i bramy wjazdowe do budynków, jak i wewnętrznych, zabezpieczających te pokoje które wymagały dodatkowej ochrony, choćby z racji składowania w nich drogiego wyposażenia.