Regulowanie pH gleby nawozami wapniowymi

Stosowanie różnego rodzaju nawozów, których zadaniem jest wsparcie upraw i sprawienie, że plony będą jak najwyższe, jest obecnie na porządku dziennym. I nie dotyczy to tylko rolnictwa polskiego, ale w ogóle ogólnoświatowego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosowano praktycznie wyłącznie nawozy naturalne powstałe z odchodów zwierząt.

Wpływ nawozów wapniowych na pobieranie składników pokarmowych

tani nawóz wapniowyObecnie hodowli zwierząt gospodarskich drobnotowarowych jest w Polsce coraz mniej, a to sprawia, że i dostęp do takich nawozów nie jest łatwy. Na szczęście istnieją sposoby na to, by szybko i skutecznie odkwasić glebę na danym obszarze. A dlaczego odkwasić? Przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość roślin uprawnych radzi sobie idealnie w warunkach obojętnego lub zasadowego pH. Zbyt kwaśna gleba ogranicza wzrost roślin, spowalnia go, a konsekwencją tego są niskie plony. Chyba jednym z najtańszych sposobów na to, by zakwasić glebę, jest użycie nawozu wapniowego. Do wyboru mamy dwa główne rodzaje nawozów wapniowych. Pierwszym z nich jest nawóz w postaci węglanu wapnia. Wzór chemiczny węglanu to CaCO3. Jest to nawóz, który działa dość powoli i stopniowo prowadzi do odkwaszenia gleby. W związku z tym lepiej używać węglanu wapnia w ogródkach przydomowych, gdzie mamy niewielką ilość roślin uprawianych na własne potrzeby. Jeżeli z kolei zależy nam na tym, by szybko odkwasić większy obszar gleby pod pole uprawne, to lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością zastosowanie wapnia tlenkowego. Ten nawóz jest bardzo reaktywny chemicznie. Wchodzi w wiele różnych reakcji z glebą, czego konsekwencją jest szybkie jej odkwaszenie. Jest to tani nawóz wapniowy, ale trzeba uważać, by nie przesadzić z jego ilością. Przedawkowanie wapna palonego, czyli nawozu tlenkowego może spowodować więcej szkód niż pożytku. Regulacja pH gleby jest niezwykle ważna w czasie uprawy roślin. Ma to związek m.in. z tym, że to właśnie odczyn gleby decyduje o tym, jak rośliny będą pobierać składniki pokarmowe i czy będzie to dla nich proces skomplikowany. Otóż w obojętnym czy lekko zasadowym pH pobieranie składników pokarmowych przez rośliny zachodzi skuteczniej, łatwiej i szybciej.

Jeżeli zaburzone jest pobieranie składników pokarmowych przez rośliny uprawne, to to może doprowadzić do osłabienia odporności roślin. Takie rośliny są wtedy zdecydowanie bardziej podatne na infekcje patogenami. Chodzi nie tylko o grzyby, ale również infekcje pierwotniakowe, wirusowe i inne. Warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i postawić na solidne wapnowanie gleby przed wysiewem.