Przyrząd do badania twardości w skali Rockwella

Skala twardości Rockwella to tak naprawdę zespół wielu skal, którymi opisuje się różnego rodzaju materiały, aby określić ich twardość. Do przeprowadzenia odpowiedniego badania wykorzystuje się specjalnie przygotowane przyrządy z odpowiednim mechanizmem. Są to tak zwane twardościomierze Rockwella, które można spotkać przede wszystkim w zakładach produkcyjnych zajmujących się tworzeniem różnego typu części do maszyn i urządzeń mechanicznych.

Twardościomierze Rockwella w przemyśle

oryginalny twardościomierz rockwellaMetoda Rockwella służąca do badania twardości jest nieco nowsza od metody Brinella. Została wynaleziona na początku dwudziestego wieku i opatentowana niedługo później przez dwóch konstruktorów z Ameryki. Oryginalny twardościomierz Rockwella jest produkowany do dziś według wskazówek pomysłodawców. Jak działa tego rodzaju przyrząd i na czym polega próba twardości wykonywana za pomocą tego typu urządzenia. Do badania wykorzystuje się albo stożek diamentowy o specjalnej konstrukcji albo stalową, hartowaną kulkę. Wymiary tych elementów są ściśle określone, aby próba mogła zostać przeprowadzona skutecznie i przede wszystkim wiarygodnie. Jednym ze wspomnianych elementów przyrząd wykonuje wgłębienie w elemencie i w dzisiejszych, nowoczesnych twardościomierzach Rockwella za pomocą czujnika mierzy głębokość miernika i w zasadzie od razu podaje po szybkim przeliczeniu wynik twardości badanego materiału. Metoda jest niezwykle łatwa w użyciu, a na dodatek nieinwazyjna. Po próbie na badanej próbce materiału powstaje tylko niewielkie wgłębienie, praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka z dalszej odległości, dzięki czemu materiał może zostać wykorzystany do produkcji wyrobów finalnych. Ze względu na zalety twardościomierzy Rockwella w postaci łatwego i szybkiego użycia, praktycznej bezinwazyjności oraz uniwersalności w badaniu różnego rodzaju materiałów, są one stosowane w przemyśle na bardzo szeroką skalę w wielu zakładach produkcyjnych, a dokładniej w działach zajmujących się kontrolą jakości materiałów i gotowych wyrobów.

Metoda Rockwella podobnie jak metoda Brinella została wymyślona i opracowana już dawno, ale mimo to wciąż są wykorzystywane w przemyśle, bo lepszych sposobów na badanie twardości po prostu nie odkryto. Te są wystarczające, aby dość precyzyjnie badać twardość materiałów i określać na podstawie wyników, czy dany materiał nadaje się do wykorzystania w produkcji. Warto w firmie zaopatrzyć się w profesjonalny twardościomierz Rockwella, aby skutecznie badać twardość wszystkich materiałów.