Proste zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech

Wiele osób myśli czasami nad założeniem własnej działalności w Niemczech. Muszę przyznać, że byłam jedną z takich osób. bardzo chciałam założyć własną działalność, miałam nawet już przygotowany własny biznesplan. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w Niemczech o wiele łatwiej prowadzi się własną firmę. Nie trzeba martwić się zbyt wysokimi podatkami, a ponadto też można liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Jak założyć własną działalność w Niemczech?

działalność gospodarcza w niemczechOd wielu miesięcy myślałam nad założeniem własnej firmy. Z zawodu jestem biotechnologiem i farmaceutą. Po wielu latach pracy w aptece postanowiłam w końcu pójść krok dalej i założyć hurtownię w lekami. Nie jest to jednak takie łatwe zadanie, z czego też doskonale zdawałam sobie sprawę. Przede wszystkim trzeba mieć ułożony własny biznesplan. Następnie trzeba zdobyć całkiem niemałe fundusze na rozwój własnej działalności. Znajomy polecił mi, żebym zarejestrowała swoją firmę w Niemczech. W tym kraju obowiązują bowiem niższe podatki. Młodzi przedsiębiorcy mogą również liczyć na pomoc ze strony państwa. Wystarczy złożyć stosowany wniosek do właściwego urzędu i odpowiednio go udokumentować. Postanowiłam poradzić się prawników. Według ekspertów z zakresu prawa zarejestrowanie w Niemczech firmy działającej de facto w Polsce jest całkowicie legalnym rozwiązaniem. Warto również podkreślić z całą mocą, że działalność gospodarcza w Niemczech jest o wiele bardziej opłacalna. Praktycznie każdy może założyć firmę. Nie trzeba posiadać obywatelstwa ani zameldowania w Niemczech. Co istotne, bez stałego zameldowania nie można korzystać z licznych ulg podatkowych obowiązujących na terenie tego kraju. Podjęłam zatem trudną decyzję i postanowiłam się przeprowadzić do Niemiec. Miałam o tryle ułatwione zadanie, że moja rodzina mieszka w Berlinie. Nie musiałam zatem wynajmować domu ani kupować mieszkania. Szybko udało mi się dokonać wszelkich formalności i zarejestrować własną działalność. Złożyłam również wniosek o dofinansowanie swojego przedsięwzięcia. Musze podkreślić, że w Niemczech kwota wolna od podatku dla przedsiębiorców jest znacznie wyższa niż ta obowiązująca w Polsce.

Założenie własnej działalności w Niemczech to prawdziwa bułka z masłem. Całkiem niedawno miałam okazję się o tym przekonać. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie firmy wymaga sporego nakładu pracy. Niekiedy trzeba również sporo zainwestować. Na szczęście w Niemczech przedsiębiorcy mogą liczyć na niezbędne wsparcie ze strony państwa. Na początek można postarać się o bezzwrotną pożyczkę.