Promiennik ciepła do domu

Przyjemne odczucie ciepła, jakie oferują nam promienie słoneczne, możemy z powodzeniem odtworzyć w warunkach domowych, dzięki zastosowaniu ogrzewania promiennikiem podczerwieni. Metoda ta od lat stosowana jest w przemyśle, w zakładach produkcyjnych, sklepach, czy w hodowlach zwierząt. Obecnie coraz częściej widujemy ją w domach, jako alternatywne źródło ogrzewania, lub miejscowego dogrzewania pomieszczeń.

Zalety ogrzewania promiennikiem podczerwieni

wydajne ogrzewanie promiennikowePromiennik ciepła używany w domach ma najczęściej postać płaskiego panelu, zbudowanego z dwóch blach stalowych, między którymi znajdują się przewody grzewcze. Urządzenie to może być bardzo estetyczne, szczególnie jeśli jedną z blach zamienimy na płytę lustrzaną, lub wykonaną z innego atrakcyjnego materiału. Dzięki temu promiennik będzie urządzeniem użytecznym, a jednocześnie dekoracyjnym. Wydajne ogrzewanie promiennikowe to nie tylko komfort cieplny, odczuwalny natychmiast po włączeniu promiennika. Ten rodzaj ogrzewania niesie ze sobą kilka innych zalet. Przede wszystkim specyficzna zasada działania urządzenia eliminuje niepotrzebny ruch powietrza w pomieszczeniu (jak dzieje się to w przypadku ogrzewania konwekcyjnego), dzięki czemu kurz i inne pyłki nie krążą wokół nas, nie powodując tym samym nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z alergią wziewną. Inną, równie ważną zaletą promiennika jest odczuwanie w całym ciele przyjemnego ciepła, które łagodzi różnego rodzaju bóle, przede wszystkim stawowe i mięśniowe, a także poprawia krążenie krwi i ukrwienie skóry. Wydajne ogrzewanie promiennikowe, w odróżnieniu od klasycznych metod ogrzewania, nie powoduje ogrzewania powietrza. Ogrzewane są bezpośrednio przedmioty, ściany i meble, oraz ludzie znajdujący się w otoczeniu i to oni emitują ciepło, ogrzewając powietrze. To sprawia, że czujemy zadowalający komfort cieplny przy niższej temperaturze otaczającego nas powietrza.

Promiennik podczerwieni do domu powinien być dopasowany zarówno wielkością, jak i mocą urządzenia do pomieszczenia, które ma być ogrzane. Producenci informują nas jasno o kubaturze pomieszczenia, do którego nadaje się konkretny model grzejnika. W zestawie z urządzeniem znajdziemy również cały zestaw montażowy, pozwalający zawiesić promiennik na ścianie lub suficie, oraz termostat, który będzie sterował jego pracą. Warto także zaopatrzyć się w programator, który umożliwi ustawienie pracy promiennika na poszczególne dni tygodnia oraz godziny.