Prawidłowo dobrany elektryzator

Obszar zasięgu elektryzatora rozszerza się od  elektrycznego elektryzatora poprzez złącz i okablowanie, poszukując wszelkiego możliwego toru powrotnego w kierunku ziemi, zwierzyny, roślin. W momencie gdy zwierzę przysunie się do płotu, impulsy w tym styku przejdą na zwierzę, ziemię oraz uziemienie, zamykając w ten sposób swoją drogę powrotną. Kontakt zwierzęcia hodowlanego z przewodem ogrodzenia zamyka obwód z elektryzatorem poprzez uziemienie.Obwód nie będzie zamknięty gdy powstanie niepełne uziemienie a prąd z elektryzatora nie popłynie.

Wybór elektryzatora sieciowego

elektryzator sieciowyPowierzchnia piaszczysta, kamienista lub sucha stratnie przewodzi  prąd. Umieszczając ogrodzenie z elementami elektryzatora na powierzchni z niewielkim przewodnictwem należy wskazać poziom między kępamą trawy czy krzewu utrzymującą wilgoć jak najdłużej. Gdy elektryzator pobiera zasilanie ze zbyt długiego ogrodzenia odpowiednio stosujemy instrukcyjne paliki o wybranej długości połączonych z okablowaniem Rozmieszczenie wg ustaleń długosci ogrodzenia. Jeżeli moc przebicie na zainstalowanej powierzchni uziemiającej i okalającej działa oznacza to, że uziemienie nie wykonano skutecznie. Zalecane jest aby stosować dłuższy albo dodatkowy pręt uziemienia elektryzatora sieciowego. Dla poprawnej struktury ogrodzeń wymagane jest wykorzystanie firmowych i oryginalnych izolatorów z blokadą upływu prądu do ziemi. Takie elektryzatory są solidne i wytrzymałe, funkcje posiadają wysoki parametry izolacji a wykorzystany silikon powoduje, że izolatory są odporne na promieniowanie słoneczne UV. Elektryzator sieciowy z izolatorów własnej roboty np. plastikowych butelek, gumowych rurek, okręcanie folią, gwoździem itp. obniża wydajność, jakość i skuteczność całego ogrodzenia elektrycznego.Częstym błędem jest zakup silnego, drogiego elektryzatora a oszczędzanie na przewodach ogrodzeniowych. Parametry wybranego przewodnika muszą być dostosowane do długości grodzonego terenu, rodzaju zwierząt, mocą i sposobu zasilania elektryzatora.Należy zwrócić uwagę na takie cechy jak: wytrzymałość na zerwanie, oporność oraz jaka jest maksymalna długość ogrodzenia dla elektryzatorów sieciowych, akumulatorowych lub bateryjnych. Wybrany przewodnik należy więc dopasować do warunków.

Poprzez stosowanie pastuchów elektrycznych wyznacza się teren wypasu dla różnego rodzaju zwierząt, przez co zabezpiecza się obszar, do których nie powinny mieć one dostępu. Zaleta stosowania takich ogrodzeń jest prostota ich obsługi oraz możliwość łatwego demontażu i bezproblemowe przenoszenie w dogodne miejsca, według zapotrzebowania. Aby sprawdzić prawidłowe działanie elektryzatora, przewodu, uziemienia i instalacji jako całości, trzeba wykonać kilka odpowiednich kontroli. Mierniki umożliwiają pomiary wartości napięcia i natężenia impulsu, a nawet kierunku w którym na linii ogrodzenia elektrycznego występują straty i upływy prądu.