Prace malarskie w mieszkaniu z folią ochronną

 

Remont mieszkania nieodłącznie wiąże się z reorganizacją życia wszystkich mieszkańców. W zależności od tego czy remontujemy całe mieszkanie czy tylko jedno z jego pomieszczeń reorganizacja ta może być mniej lub bardziej skomplikowana. W każdym jednak przypadku taki remont wymaga podjęcia odpowiednich kroków celem maksymalnego zmniejszenia jego niepożądanych skutków.

Zabezpieczenie pomieszczenia folią ochronna na czas malowania

folia ochronna malarska

W przypadku równoczesnego remontu wszystkich pomieszczeń, lokatorzy mieszkania najczęściej przeprowadzają się do rodziny lub wyjeżdżają na wakacje. Kurz, brud, zakręcona woda i inne niedogodności nie dotyczą ich zatem i nie utrudniają codziennego życia. Inaczej sprawa się ma w przypadku remontu pojedynczego pomieszczenia. Oczywiście najbardziej uciążliwym będzie zawsze remont kuchni i łazienki jednak nawet zwykłe odmalowanie salonu może się okazać kłopotliwe jeżeli na przykład dysponujemy ograniczona ilością miejsca i przesuwanie mebli jest utrudnione. Poza tym często samo malowanie nie wystarczy i musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem ścian. Do takiego przygotowania należy na przykład wyrównanie ścian, szczególnie jeżeli wcześniej zaklejaliśmy gipsem stare dziury po gwoździach czy nierówności. Wygładzanie takich gipsowych uzupełnień generuje duże ilości pyłu, który dostaje się dosłownie wszędzie. Stanowczo nie należy tego robić bez uprzedniego zabezpieczenia pomieszczenia. Takiemu zabezpieczeniu służy folia ochronna malarska, którą można kupić w różnych rozmiarach w sklepach z artykułami malarskimi. Przed przystąpieniem do prac dobrze jest szczelnie zabezpieczyć taką folią wszystkie meble oraz podłogę. Pomocna w tym będzie papierowa taśma malarska, która łatwo się odkleja z mebli nie zostawiając śladów. Folię dobrze jest zostawić na meblach i podłodze aż do zakończenia wszystkich prac, dzięki czemu będziemy mieli znacznie mniej sprzątania. Folia ochronna jest dostępna w różnej grubości. Ta najgrubsza dobrze sprawdza się przy zabezpieczaniu miękkich mebli jak krzesła czy kanapy, na których można usiąść w czasie remontu nie niszcząc folii. Jest też idealna do zabezpieczania podłogi, umożliwiając normalne poruszanie się po pomieszczeniu bez ryzyka rozerwania zabezpieczenia.

Każdy remont, mały czy duży, powinien być dobrze zaplanowany z uwzględnieniem planów awaryjnych na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Dobrze jest wcześniej przygotować wszystkie potrzebne sprzęty i materiały, zapewnić opiekę domowym zwierzętom i małym dzieciom oraz uprzedzić sąsiadów o możliwym hałasie, jeżeli taki przewidujemy.