Pozytywne efekty stosowania diety w przypadku refluksu

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z refluksem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i znacznie pogarsza samopoczucie osoby chorej. Jest to przypadłość żołądka oraz przełyku, która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Osoby takie odczuwają zgagę oraz nieprzyjemne pieczenie za mostkiem, a dolegliwości nasilają się podczas leżenia lub po obfitym posiłku.

Skuteczność diety w łagodzeniu objawów refluksu

dobra dieta refluksowaPrzyczyną refluksu jest obniżone napięcie zwieracza dolnego przełyku, który powoduje zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co często może powodować stan zapalny błony śluzowej. Pojawia się wówczas wspominana wcześniej zgaga oraz nieprzyjemne pieczenie, któremu często towarzyszy ból. Zgaga nasila się najczęściej podczas snu, ponieważ leżąca pozycja dodatkowo powoduje zmniejszenie napięcia zwieracza dolnego przełyku. Objawy refluksu potrafią bardzo negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu, utrudnić codzienne funkcjonowanie, często pojawiają się one codziennie. Niezwykle ważne jest, by jak najszybciej zdiagnozować problem, udać się do specjalisty, który pomoże nam w złagodzeniu objawów. Pomocna okazuje się również dobra dieta refluksowa oraz zadbanie o to, by posiłki, jakie zjadamy nie były obfite, bowiem małe ilości oraz częstsze posiłki są zdecydowanie lepiej trawione. Niezwykle ważne jest także, by unikać jedzenia bezpośrednio przed snem, bowiem zgaga ma to do siebie, że najczęściej pojawia się właśnie w pozycji leżącej. Należy odrzucić pokarmy tłuste oraz ostre, a także ograniczyć kawę, słodycze oraz cytrusy. Wśród płynów najbardziej wskazana jest woda, bezwzględnie należy natomiast unikać zaspokojenia pragnienia napojami gazowymi. Niezwykle pomocne w złagodzeniu objawów refluksu jest odstawienie używek, jak papierosy i alkohol. Odpowiednia dieta w przypadku refluksu ma bardzo duże znaczenie i należy jej przestrzegać oraz dbać o spożywanie produktów, które są zdrowe i bezpieczne. Bardzo ważne w przypadku refluksu jest dbanie o spożywanie wartościowych produktów, bogatych w witaminy, minerały i ważne pierwiastki, które poza tym, że są niezwykle zdrowe oraz odżywcze zdecydowanie lepiej się trawią i sprawiają, że czujemy się znacznie lepiej.

Wiele osób zmaga się na co dzień z objawami refluksu, który jest niezwykle uciążliwy. Często osoby te mają problem z pogorszonym samopoczuciem, a także zmagają się z nieprzyjemnym zapachem z ust, co sprawia, że unikają kontaktu z innymi. Warto jak najszybciej zdiagnozować problem, słuchać rad specjalisty oraz zadbać o dietę, która powinna być lekkostrawna oraz odpowiednio zbilansowana.