Plastik- tworzywo, które ogarnęło naszą planetę

Świat „zalał” plastik. Jest on tanim tworzywem, dlatego większość artykułów czy produktów pakowanych jest w plastikowe torby, folie. Napoje na półkach sklepowych najczęściej są w plastikowych butelkach. W większości przypadków są to jednorazowe torby, butelki, które zaraz po odpakowaniu czy wypiciu lądują w koszu.. a co się dzieje z nimi dalej? Coraz częściej problem wszechobecnego plastiku powraca. Jak się okazuje, plastik jest dla nas większym zagrożeniem niż globalne ocieplenie.

Jak walczyć z plastikiem?

duże torby na zakupyPlastik nie podlega biodegradacji, a  każdego roku obywatel Unii Europejskiej produkuje średnio 31 kilogramów plastikowych odpadów, a  przeciętny Amerykanin produkuje ich około 84 kg. Tylko mała część z nich podlega recyklingowi, a większość ląduje na wysypiskach śmieci. Kolejnym problemem wynikającym z wykorzystywania plastiku do produkcji spożywczych jest jego szkodliwy wpływ na zdrowie. Związek organiczny, który jest wykorzystywany do utwardzania plastiku (Bisfenol A, w skrócie PBA) przez wiele lat uznawany był za bezpiecznych dla zdrowia. Wykorzystywano go do produkcji wszelkich opakowań na żywość, napoje, ale również do butelek czy smoczków dla dzieci. Jednak ostatnie wyniki badań naukowych wskazują na to, że może on mieć wpływ na ryzyko związane z wystąpieniem takich schorzeń jak nowotwory, otyłość, czy obniżona płodność u mężczyzn, obniżona odporność. Jednak my możemy, przynajmniej w pewnym stopniu, możemy ograniczyć produkcję plastiku eliminując go z naszego codziennego życia. Zamiast kupować za każdym razem jednorazówki czy reklamówki plastikowe w sklepie, wystarczy kupić płócienne czy plastikowe duże torby na zakupy, które są wielokrotnego żytku. Wodę w plastikowych butelkach można zamienić na dzbanek z wymiennymi filtrami wody, który posłuży zdecydowanie dłużej, a małe butelki wody na aluminiowe bidony lub butelki filtrujące wodę. Jeśli chodzi o żywność wystarczy wrócić do starego, sprawdzonego przechowywania jej, czyli szklane słoiki, zamiast plastikowych pudełek. Kolejnym, dla nas małym, nawet niezauważalnym krokiem, jest rezygnacja z plastikowych słomek, plastikowych talerzy, sztućców czy innych akcesoriów, a dla środowiska jest to duże odciążenie.

Każdy z nas myśli sobie „co to zmieni jak ja jeden przestanę pić wodę z plastikowych butelek albo zrezygnuję z plastikowych talerzy”? Gdyby każdy na świecie pomyślał o tym, żeby wyeliminować chociaż w małym stopniu plastik z życia codziennego, byłoby to ogromną zmianą na lepsze dla naszego środowiska, dla lasów czy mórz, w których cały ten plastik ląduje, bo nie ma innego wyjścia jak się go pozbyć. Warto jest zadbać o naszą planetę, bo to jest nasza przyszłość!