Oświetlenie LED jako lampy uliczne

Od kilku lat zmienia się podejście do wyboru odpowiedniego źródła oświetlenia, zarówno w domu,  jak i na zewnątrz. Niegdyś nacisk stawiano głównie na jak największą wydajność oświetlenia, teraz również ważna jest wydajność źródła światła oraz jego energooszczędność. Stąd też rosnąca popularność oświetlenia LED.

Zalety lampy ulicznej LED

lampy uliczne ledŚwiatło ledowe jest uważne ze obecnie najbardziej wydajne, energooszczędne a jednocześnie żywotne źródło światła. Z tego też względu stosuje się je w biurach, w domach prywatnych, czy fabrykach. Jego zalety sprawiają jednak, że ta technologia stosowana jest również na zewnątrz, jako lampy uliczne LED. Mogą one być wykorzystywane zarówno do oświetlenia ulic, jak również terenów prywatnych wokół domu. Ale co sprawia, że lampy uliczne wykonane w technologii LED zdobywają coraz większą popularność? Przede wszystkim możliwość dostosowania barwy światła. Pierwsze modele żarówek czy świetlówek LED świeciły bardzo zimnym światłem, przez co nie nadawały się do oświetlania każdego typu pomieszczenia. Obecnie jednak istnieje również bardzo duży wybór żarówek LED jeżeli chodzi o barwę emitowanego przez nie światła, część z nich posiada możliwość regulowania barwy światła. Tyczy się to również lamp ulicznych LED dzięki czemu świetnie nadają się one do oświetlania ulic nocą. Kolejna bardzo ważna cecha lamp ulicznych LED to ich niezwykle duża żywotność. Tradycyjne sodowe lampy uliczne mają duże tendencje do przepalania się nawet po krótkim okresie czasu. Równie często występuje u nich zjawisko niespodziewanego gaśnięcia, co może być potencjalnie niebezpieczne dla pieszych poruszających się po drodze nocą. Uliczne lampy wykonane w technologii LED są kompletnie wolne od tych problemów, dodatkowo z jednej takiej lampy można bez problemów korzystać co najmniej kilka lat – jest to więc zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie. Dodatkowo warto pamiętać, że lampa LED po utracie swojej żywotności nie gaśnie całkiem, ale zmniejsza jedynie swoją wydajność o około 30%, dzięki czemu jest sporo czasu na jej wymianę. Ostatnią bardzo ważną zaletą lamp ulicznych LED jest ich wysoka odporność mechaniczna – w przeciwieństwie do lamp sodowych nie są one osłonięte kruchym szkłem, nie są wyposażone w delikatny żarnik, ani nie posiadają w swojej konstrukcji żadnych luźnych elementów.

Technologia LED zdobywa oraz większą popularność- obecnie jest stosowana powszechnie w domach prywatnych, biurach, czy fabrykach. Stopniowo coraz więcej tego typu oświetlenia pojawia się na ulicach, gdzie wypiera bardziej delikatne i awaryjne lampy sodowe.