Ocieplenie domu wełną

Wełna mineralna to powszechny materiał wykorzystywany do ocieplania dachów skośnych. Ponadto można ją stosować do izolacji praktycznie wszystkich elementów domu. Niemniej jednak trzeba wybrać odpowiednią jej odmianę. Wełna wykazuje bardzo dobre parametry cieplne, a oprócz tego doskonale tłumi dźwięki, jest niepalny, odporny na wysoką temperaturę, wysoce paroprzepuszczalny i elastyczny – łatwo dopasowuje się do krzywizn. Swoje właściwości izolacyjne traci jednak przy dłuższym kontakcie z wodą.

Czym się kierować przy zakupie wełny?

sztuczna wełnaWełna mineralna może mieć rozmaitą formę – od miękkich, lekkich mat przypominających watę, po twarde, kilka razy cięższe płyty. Różnice bywają zatem znacznie większe niż w przypadku styropianu. Sztuczna wełna otrzymywana jest z piasku kwarcowego lub stłuczki szklanej – wełna szklana – lub ze skał bazaltowych z niewielką domieszką żużlu – wełna skalna (inaczej bazaltowa). Pierwsza z nich jest lżejsza (ma mniejszą gęstość), bardziej elastyczna i mniej pyli. Łatwiej wypełnić nią przestrzenie pomiędzy krokwiami – utrzymuje się nawet bez dodatkowego mocowania i tylko nieznacznie obciąża konstrukcję. Skalna może być twardsza i wyraźnie wytrzymalsza pod względem mechanicznym. Głównie ona występuje w postaci twardych płyt, nadających się do ocieplania dwuwarstwowych ścian zewnętrznych metodą lekką-mokrą (elementy mocuje się wtedy na klej i kołki, pokrywa zaprawą klejową, wtapia w nią siatkę i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym). Poza izolacją ścian dwuwarstwowych, oba rodzaje wełny można stosować zamiennie (np. do wykonywania zewnętrznych i działowych ścian szkieletowych, ocieplania połaci dachu, wypełnienia drewnianych stropów), tym bardziej że mają prawie taką samą termoizolacyjność. Oprócz wełny mineralnej, w sprzedaży znajdziemy podobne do niej maty i płyty z naturalnej wełny owczej oraz drzewnej, produkowanej z celulozy. Ich popularność jest jednak mała. Do ocieplania połaci dachu i ścian szkieletowych powszechnie stosuje się wełnę mineralną. W takich miejscach najwygodniejsze jest użycie mat z wełny szklanej. Płyty z wełny skalnej układane w szczelinach między krokwiami. Jeśli wybieramy płyty z wełny skalnej, najlepiej, aby ich szerokość odpowiadała rozstawowi krokwi, słupów itd. Do najważniejszych parametrów wełny mineralnej możemy zaliczyć grubość materiału, liczbę i wymiar płyt, wymiary maty w rolce, współczynnik lambda oraz ewentualny opór cieplny.

Przed zakupem wełny sztucznej należy sprawdzić, czy w jej specyfikacji opisane są wszystkie współczynniki podane w projekcie lub na przykład w wymogach systemu ociepleń. Niezależnie od tego, na który materiał izolacyjny finalnie się zdecydujemy, warto wybrać produkty od sprawdzonego, dobrego producenta. Nie warto kierować się tutaj tylko i wyłącznie ceną, gdyż zastosowanie tanich, marketowych produktów może w konsekwencji wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów.