Ochrona psa przed kleszczami

W czasie sezonu wiosenno-letniego warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszego psa przed pasożytami zewnętrznymi jakimi są kleszcze. Z uwagi na łagodne zimy z roku na rok ich populacja jest coraz większa i dużo szybciej zaczynają atakować naszych pupili. Są również groźne dla człowieka. Kleszcze są źródłem poważnych chorób, które znacząco mogą pogorszyć stan zdrowia naszego czworonoga, a w skrajnych przypadkach prowadzą także do śmierci. Jak chronić naszego psa przed tymi groźnymi pasożytami?

Sposoby na ochronę psa przed kleszczami

ochrona przeciw kleszczom dla psówProfilaktyczna ochrona psa przed kleszczami powinna być stosowana przez każdego właściciela psa, aby uchronić go przed groźnymi chorobami. Nawet najszybsze usunięcie kleszcza może im nie zapobiec. Ochrona przeciw kleszczom dla psów jest zatem tak samo ważna jak szczepienia i odrobaczenia. Naszego pupila można uchronić na kilka sposobów. Opierają się one na zastosowaniu środków chemicznych. Działają one na układ nerwowy kleszcza. Między sobą różnią się natomiast sposobem aplikacji. Wyróżniamy wśród nich obroże, krople na skórę, które nazywa się spot-on, tabletki oraz spraye. Wybrany przez nas preparat warto stosować przez cały rok z uwagi na to, że przez zmiany klimatyczne kleszcze mogą być aktywne cały czas. Najpopularniejszymi preparatami są obroże i spot-on. Jeżeli wybierzemy obroże musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku działają również na kleszcze, dlatego też podczas ich kupowania musimy zwrócić na to uwagę. Są praktyczne, ponieważ zazwyczaj zapobiegają pojawieniu się innych pasożytów zewnętrznych. Są one przeznaczone dla szczeniąt i psów dorosłych. W zależności od producenta działają od 6 do 8 miesięcy. Musi ona być założona tak, żeby miała bezpośredni kontakt ze skórą. Często dostępne są w wersji wodoodpornej przez co psy mogą się w nich kąpać. Substancje czynne, które są zawarte w takiej obroży są nieszkodliwe zarówno dla psa jak i człowieka. Krople typu spot-on zakrapla się bezpośrednio na skórę zwierzęcia w kilku punktach rozmieszczonych od karku do nasady ogona. Przenikają one do podskórnych naczyń krwionośnych i chronią całą powierzchnię skóry psa. Można je stosować u dorosłych psów i szczeniąt, które skończyły 10 tydzień życia. Ważne jest żeby przez 2-3 dni po ich naniesieniu nie kąpać psa. Trzeba również ten zabieg regularnie powtarzać co około 4 tygodnie.

Należy pamiętać, że by zapewnić swojemu psu odpowiednią i skuteczną ochronę przeciwko kleszczom, preparaty powinny być regularnie stosowane, a obroże wymieniane. Najlepiej nie robić tego w ostatniej chwili tylko kilka dni przed kończącym się okresem ochronnym danego preparatu. Nowoczesne preparaty nie zawsze odstraszają kleszcze, ale skutecznie je zabijają zanim zdążą one zarazić naszego czworonoga groźnymi chorobami. Warto również po każdym spacerze obejrzeć psa, ponieważ może przynieść tego niechcianego pasażera do domu na swojej sierści.