Moda na domek

Wśród turystów i podróżników istnieje pewien trend, który można nazwać zamiłowaniem do przestrzeni noclegowej. Objawia się on w wynajmowaniu w docelowych miejscach podróży domków jako nocleg. Sam domki można podzielić na duże domki, które swoim wielkościom bliżej do domków jednorodzinnych oraz na małe domki, będące raczej jedynie miejscem noclegu i areną wieczornych gier w karty niż samodzielnym obiektem przeznaczonym do zamieszkania przez cały rok.

Jaki domek w Kotlinie Kłodzkiej?

domki w Kotlinie KłodzkiejTereny, które w sposób geograficzny nazywamy Kotliną Kłodzką, w ujęciu turystycznym mają nieco większy obszar. Zwyczajowo uważa się w turystyce te dwa twory, choć niesłusznie, tożsame. Od północy ogranicza ziemię kłodzką Bardo, od zachodu Kudowa Zdrój, od wschodu Słoty Stok, a od południa byłe przejście graniczne z Republiką Czeską w Baboszowie. Możemy zatem przebierać. Możemy wybrać sobie mały domek alpejski w okolicach resortu Czarna Góra i nad Zalewem nad Starą Morawą w Stroniu Śląski, możemy zagubić się w gęstych lasach na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej, jeszcze za przełęczą Spalone i schroniskiem w Starej Bystrzycy. Możemy również pomyśleć o okolicach Gór Stołowych nieopodal Kudowy Zdrój, albo umiejscowić się gdzieś, np. w Międzygórzu tuż przed granicą Parku Krajobrazowego Masywu Śnieżnika. Każde z tych miejsc daje nam duże możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny: narty na Czarnej Górze, pływanie nad Zalewem na Starej Morawie, piesze wędrówki po Górach Stołowych lub po Masywie Śnieżnika, a także leśne przygody na zachód od przełęczy Spalone. Domki w Kotlinie Kłodzkiej to także osobna kategoria jeżeli chodzi o agroturystykę. Pośród niezliczonych pasm górskich ziemi kłodzkiej jest mnóstwo ukrytych malutkich miejscowości, gdzie skrywają się przed cywilizacją cenione w całej Polsce ośrodki agroturystyczne z małymi, przylegającymi do nich domkami na wynajem. Poznamy tam nie tylko tutejsze okoliczności przyrody, ale także ludzi i ich historię: budowanie własnej tożsamości na terenach zamieszkanych przez tę ludność dopiero po 1945 roku.

Teren ziemi kłodzkiej daje niezwykłe możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu, poznawania historii tych rejonów, których niezwykle burzliwa historia ma odzwierciedlenie w architekturze całej ziemi kłodzkiej. Ww wolnym czasie od aktywności fizycznych warto odwiedzić naszych południowych sąsiadów, gdyż z serca Kotliny Kłodzkiej – Kłodzka dostaniemy się tam w zaledwie 30 minut. Czesi mają specyficzny sposób bycia, który urzeka nas – Polaków.