Listwy na wiele sposobów

Bez względu na to, jaką podłogę położymy, czy będą to panel podłogowe, drewniana podłoga, linoleum lub wykładzina, będziemy potrzebować listw przypodłogowych, które w gustowny sposób zwieńczą nasze dzieło. Oczywiście, materiał powinien odpowiadać temu, w jakim stylu jest wykonana podłoga. Nie możemy jednak wspomnieć o niestandardowych sposobach wykańczania podłogi, które swoje zwieńczenie może mieć np. w postaci sztukaterii.

Jaka podłoga taka listwa

pokojowe listwy przypodłogoweJeden z najnowszych trendów, wywodzących się jednak z bardzo odległej sztuki wykańczania wnętrz jest sztukateria przypodłogowa. Polega ona na zrobieniu skonstruowaniu zwieńczenia podłogi pod postacią tynku. Ta sztuka wymaga jednak doskonałego położenia podłogi, dzięki której nie będziemy mogli zauważyć szczelin pomiędzy podłogą a ścianą. Najpopularniejszym sposobem wykańczania wnętrz są pokojowe listwy przypodłogowe. Dzięki dobremu dobraniu kolorystycznym jesteśmy w stanie albo uzyskać efekt spójności pomiędzy podłogą, a listwą przypodłogową, albo dobierając kolor inny niż kolor paneli uzyskać dysonans kolorystyczny i dokonać w naszym pomieszczeniu bardzo ciekawego efektu kontrastu. Listwy przypodłogowe dobieramy ze względu na rodzaj położonej podłogi. W przypadku paneli podłogowych stosuje się zazwyczaj listwy PCV lub listwy MDF. Listwa PCV ma zastosowanie głównie w przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z równą ścianą. Dzięki temu, że jest to wyrób plastyczny o wysokich parametrach giętkości to możemy go z powodzeniem stosować w przypadkach nierównych ścian. Listwy MDF są stosowane na płaskich równych ścianach i do ich montażu, używamy zazwyczaj kleju w przeciwieństwie do listw PCV, gdzie zazwyczaj korzystamy z możliwością montażu do ściany za pomocą kołków rozporowych. Coraz częściej alternatywą dla tradycyjnego podziału są np. listwy przypodłogowe ceramiczne lub drewniane. Możemy uzyskać np. bardzo wysoki cokół, który będzie dodawał naszemu pomieszczeniu elegancji, ale jednocześnie zabezpieczy ścianę przed zabrudzeniami.

Pierwotną funkcją listw przypodłogowych jest zamaskowanie przerwy pomiędzy ścianą a podłogą. Jest to jeden z paradygmatów współczesnego kładzenia podłogi. Dzięki szczelinom pomiędzy podłogą a ścianą podłoga ma odpowiednią wentylacje, co zapobiega powstawaniu nadmiernej wilgoci, a także „pływa”, co sprawi, że nasza podłoga nie będzie uginać się do środka i unikniemy jednocześnie bardzo poważnych, mechanicznych uszkodzeń zmuszających nas do naprawy podłogi, bądź do jej ponownej instalacji.