Kurs na prawo jazdy

Nauka jazdy samochodem dla niektórych jest prawdziwą drogą przez mękę, gdyż kompletnie im to nie wychodzi. To tak jak z nauką pływania, niektóre osoby po prostu na poziomie fizycznym nie potrafią zrozumieć jak można się unosić na wodzie i nie tonąć. Czasem jest to wina blokady w głowie kursanta, a innym razem wina instruktora, który nie potrafi we właściwy sposób przekazać wiedzy swoim podopiecznym. 

Data ważności prawa jazdy

prawo jazdyKażdy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest wydawany na określony czas. Najczęściej jest to kilkanaście lat, po których trzeba go uaktualnić. Jest to ustalone ze względów bezpieczeństwa. Aby na naszych drogach było bezpiecznie i było mniej wypadków, to wszyscy uczestnicy ruchu, powinni się stosować do zasad pasujących na drodze. Dotyczy to kierowców wszystkich pojazdów czterokołowych, dwukołowych i trzykołowych, a także pieszych. Prawo jazdy można uzyskać najwcześniej w wieku osiemnastu lat, choć do kursu można przystąpić nieco wcześniej, ale z egzaminem należy poczekać do momentu ukończenia osiemnastego roku życia. Statystycznie młodsze osoby szybciej się uczą i zdają egzamin już za pierwszym razem i też ich jest więcej na kursach. Zapisy do szkół nauki jazdy trwają przez cały rok w każdym dużym mieście. Po opłaceniu kursu, możemy przystąpić do nauki. Najpierw uczymy się teorii niezbędnej do prowadzenia samochodu, czyli poznajemy przepisy ruchu drogowego, a następnie przystępujemy do praktycznej nauki jazdy samochodem. Pierwsze godziny zawsze się odbywają na placu manewrowym, gdzie musimy się nauczyć płynnie ruszać i łagodnie się zatrzymywać, oraz jeździć po łuku do przodu i do tyłu. Bywa, że kursant uczy się tu też jazdy po ósemce. Kiedy nauczy się tych wszystkich elementów, to może razem z instruktorem wyruszyć na ulice miast. Od tej chwili musi on przestrzegać przepisów ruchu drogowego, stosować zasadę prawej ręki, ustępować pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom i stosować dozwoloną prędkość. Aby zakończyć kurs, musi wyjeździć trzydzieści godzin, po których musi zostać dopuszczony do egzaminu na prawo jazdy przez instruktora.

Większość kursantów swój kurs na prawo jazdy kończy po upływie paru tygodni i przystępuje do wyznaczenia terminu egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na pierwszej części kandydat na przyszłego kierowcę musi odpowiedzieć na około dwadzieścia pytań testowych. Jeżeli zaliczy tą część, to może się udać na drugą część, w której wyjedzie na ulice miasta razem z egzaminatorem.