Kompleksowe zarządzanie najmem lokali

Posiadanie sporej liczby nieruchomości, które są wynajmowane na dłuższe lub krótsze okresy może przysporzyć niemałych problemów właścicielowi. Inwestor raczej woli skupić się na szukaniu kolejnych okazji zamiast męczyć się i tracić czas na kontakty z lokatorami czy przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych. W takich sytuacjach najlepiej podjąć współpracę z profesjonalną firmą, która świadczy usługi zarządzania nieruchomościami. Przed podjęciem decyzji dobrze zaznajomić się z proponowanymi warunkami oraz opiniami dotychczasowych partnerów. 

Komu zlecić zarządzanie najmem nieruchomości?

przemyślane zarządzanie najmemWybór określonej firmy zależy w dużej mierze od rodzaju posiadanej nieruchomości. Niektórzy posiadają lokale użytkowe lub mieszkania na wynajem długoterminowy, a inni inwestują w nowoczesne apartamenty, które z kolei są wynajmowane na krótszy czas. W tej sytuacji warto postawić na przemyślane zarządzanie najmem, ponieważ tego rodzaju obiekty wymagają częstego sprzątania i odświeżania. Przyda się tu również stały kontakt z zarządcą i najemcami. Zakres działania takich firm jest bardzo różny i można go oczywiście dopasować do własnych potrzeb. Wśród głównych usług można wymienić m.in. przygotowanie wnętrza lokalu, poszukiwanie odpowiednich najemców wraz z ich dokładną weryfikacją oraz utrzymywanie kontaktów z pracownikami spółdzielni mieszkaniowej czy przedstawicielami dostawców mediów. Niejednokrotnie pieniądze z wynajmu trafiają do zarządcy, który dokonuje wszystkich koniecznych opłat, pobiera dla siebie prowizję, a pozostała suma trafia oczywiście na konto właściciela nieruchomości. najważniejsze, aby znaleźć zaangażowanych pracowników, którzy większość zaistniałych problemów oraz formalności załatwią samodzielnie – bez fatygowania właściciela.

Tego rodzaju usługi zarządcze są kierowane także do osób posiadających jedno czy dwa mieszkania i równocześnie mieszkających za granicą czy też na drugim końcu kraju. W takich sytuacjach nawet znalezienie lokatora może być dosyć utrudnione, dlatego najlepiej powierzyć wszystko specjalistom. Oczywiście kluczowe jest, aby podczas współpracy mieć stałą kontrolę nad tym, co dzieje się w naszej wynajmowanej nieruchomości. Stały kontakt z zarządcą jest priorytetowy, aby osiągnąć komfort i spokój w związku z wynajmem mieszkania, apartamentu czy lokalu. Zarządca będzie w stanie znaleźć odpowiednich lokatorów, którzy będą terminowo wywiązywać się z umowy najmu i opłacać czynsz, a także nie przysporzą żadnych problemów sąsiadom i samemu właścicielowi.