Kompleksowe usługi saperskie

 

Tereny starego magazynu wojskowego z czasów drugiej wojny światowej były świetną okazją, i idealnym miejscem do założenia poligonu asg. Przede wszystkim, atrakcyjna była cena, bo budynki na owym gruncie nie nadawały się do ponownego zagospodarowania ze względu na stan i przeznaczone były raczej do rozbiórki. Mimo to, z ochotą zaczęliśmy zmieniać ruiny magazynu w porządny teren, przystosowany do urządzania nawet największych imprez.

Fachowa firma saperska

saperzyMimo różnych przeszkód, prace przy oczyszczaniu terenu szły bardzo gładko, a z wszystkimi niedogodnościami radziliśmy sobie dość sprawnie. Jednak w końcu trafiliśmy na prawdziwy mur nie do przejścia, a mianowicie na magazyn amunicji, znajdujący się na końcu zawalonego korytarza. Tak duża ilość materiałów wybuchowych, na dodatek mocno nadgryzionych przez czas i przez to niestabilnych, była ogromnym zagrożeniem, więc natychmiast zamknęliśmy teren całkowicie. Równie szybko wezwaliśmy profesjonalną firmę, której specjalnością było kompleksowe rozminowanie terenu i utylizacja materiałów wybuchowych z miejsca zgłoszenia. Kilku z pracowników owej firmy często pojawiało się na strzelankach, będąc samemu zapalonymi graczami asg, a większość z nich była po służbie wojskowej i przeszkoleniu saperskim, więc mieli bardzo dużą wiedzę na temat rozbrajania i utylizowania niewybuchów. Przede wszystkim, saperzy zabrali się najpierw za zabezpieczenie terenu, gdyż sami nie pomyśleliśmy, iż może tam być więcej niewybuchów, niż tylko w jednym magazynie. Już podczas pierwszego sprawdzania terenu za pomocą wykrywaczy metalu okazało się, iż znajduje się tam o wiele więcej niewybuchów, zazwyczaj zakopanych głęboko pod ziemią i potencjalnie nieszkodliwych. Jednak istniało realne zagrożenie iż zostaną one naruszone podczas prac ziemnych, dlatego zostały one zutylizowane razem z amunicją z magazynu.

Transport materiałów wybuchowych miał odbyć się w pancernej przyczepie, odpornej na uszkodzenia spowodowane detonacją w jej wnętrzu, aczkolwiek mogła zostać użyta również do natychmiastowego zniszczenia tych niewybuchów, które zostały przez pracowników uznane za zbyt niestabilne do transportu. Ponad połowa znalezionych niewybuchów została w ten sposób zutylizowana na miejscu, a reszta bezpiecznie zabrana na najbliższy poligon w celu ich bezpiecznego zniszczenia. Profesjonalizm i szybkość reakcji firmy były godne polecenia, i dzięki nim udało się nam uniknąć bardzo nieprzyjemnych sytuacji, a jednocześnie kontynuować prace bez obaw o dalsze problemy.