Kiedy wykonać badanie poligraficzne swojego snu?

Jeśli w nocy często się przebudzamy a rano jesteśmy zmęczeni i niewyspani to może warto zastanowić się bliżej nad powodem takiego dyskomfortu. Sen odgrywa w naszym codziennym życiu bardzo ważną rolę, więc warto zadbać o to, żeby jego jakość była jak najlepsza. Od tego jak w nocy śpimy zależy tak naprawdę to jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Jeśli zauważamy u siebie problemy ze snem to najlepiej poddać je dokładnej diagnozie. Można skorzystać z urządzenia zwanego poligrafem służącego do analizy parametrów organizmu w trakcie snu.

Gdzie wykonywane są badania poligrafem?

badanie poligraficzne snuTakie badanie wykonuje się w miejscu, w którym się śpi – bo to przecież jakość snu poddaje się dokładnej analizie. Zatem fizyczne badanie urządzeniem rejestrującym parametry naszego organizmu wykonuje się we własnym domu. Najpierw jednak trzeba udać się do lekarza, który udostępni nam poligraf do wykonania badań. Do lekarza można się udać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, ale na taką wizytę bardzo długo się czeka. Jeśli jakość snu bardzo nam dokucza to lepiej skorzystać z prywatnej wizyty u lekarza specjalisty i wykonać badanie poligraficzne snu we własnym zakresie. Prywatnie można zapisać się praktycznie od ręki. Koszt takiego badania wynosi około trzystu do pięciuset złotych. Lekarz przeprowadza najpierw z pacjentem dokładny wywiad. Po zapisaniu wszystkich informacji dotyczących między innymi godzin, w których mamy zwyczaj spać, lekarz programuje odpowiednio poligraf. Ustawia się w nim godziny, w których ma on analizować parametry organizmu. Z takim urządzeniem udajemy się do domu. Do urządzenia podłączamy się kładąc się do łóżka. Warto postarać się o to, żeby móc naprawdę zasnąć, bo badanie ma sens tylko wówczas, kiedy rzeczywiście śpimy. W następnym dniu trzeba odwieźć poligraf do lekarza, który dokładnie przeanalizuje wyniki naszych badań. Wówczas dowiemy się wszystkiego na temat swojego snu. Badanie poligrafem jest bardzo istotne w kontekście zaburzenia zwanego bezdechem sennym. Coraz więcej osób cierpi na takie zaburzenie z powodów niezdrowego trybu życia.

Decydując się na prywatną wizytę u lekarza i płatne badanie poligrafem możemy wykonać je w komfortowych warunkach we własnym domu. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z przysługującego nam badania w ramach ubezpieczenia to musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie położyć się na kilka dni do szpitala. Chyba o wiele lepiej można się czuć śpiąc we własnym łóżku. Samo badanie i tak jest stresujące, więc nie jest łatwo zasnąć z takim urządzeniem, ale na pewno łatwiej wykonać to badanie w swoim domu niż w szpitalu.