Kiedy warto kupić własne siodło?

Jazda konna staje się coraz popularniejszą i chętniej uprawianą dyscypliną sportową, zarówno wśród osób młodych, jak i tych w bardziej poważnym wieku. Zalety uprawiania tego sportu docenią jedni i drudzy. Dla każdego miłośnika obcowania z wierzchowcami przychodzi taki moment, kiedy chcemy wyposażyć się we własne siodło do jazdy. Czym wówczas powinniśmy się kierować, by wybrać jak najlepiej?

Zalety posiadania własnego siodła

siodła ogólnoużytkoweOd kilku miesięcy chodzimy na lekcje, spędziliśmy na koniu kilkadziesiąt godzin, niewątpliwie złapaliśmy jeździeckiego bakcyla i nadszedł ten moment – chcemy zaopatrzyć się we własne siodło. Biorąc pod uwagę fakt, że wysokiej jakości elementy wyposażenia konia nie należą do najtańszych rozwiązań, w naszej głowie pojawia się mnóstwo wariantów działania. Czy powinniśmy wybrać model używany czy nowy, dostosowany do naszych indywidualnych oczekiwań i potrzeb? Na początek lepiej wydać mniej i kupić wyposażenie z niższej półki czy od razu postawić na wysokiej klasy model, który posłuży nam znacznie dłużej? Otóż niewątpliwie siodła ogólnoużytkowe oraz ogłowia to najbardziej podstawowe elementy wyposażenia wierzchowca, zatem powinny być one od samego początku jak najlepszej jakości. Nie od dziś wiadomo, że jeździectwo to sport dość kosztowny, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy od razu wyposażać się we własny ekwipunek. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie na początek ze sprzętu, którym dysponuje szkółka jeździecka. Jakość i stopień zużycia siodeł używanych przez wiele osób zwykle budzi w nas chęć posiadania własnego elementu, jednak z tą decyzją najlepiej wstrzymać się do momentu, kiedy zyskamy pewność, że jeździectwo to nasza prawdziwa pasja, która zostanie z nami na długo. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które często po dość krótkim czasie tracą zapał i zwyczajnie się nudzą. Jeśli jednak obserwujemy, że nasza pociecha od kilku miesięcy z ogromną ochotą i radością uczęszcza na zajęcia, wówczas jak najbardziej możemy rozejrzeć się ofertą sprzedaży dobrego jakościowo siodła.

Jeździectwo to fascynująca dyscyplina sportowa, która na nowo zaczyna przeżywać czasy swojej świetności. Obserwujemy w ostatni czasie wzmożone zainteresowanie zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród osób w dorosłym wieku. Aby trening był możliwy, konieczny jest odpowiedni sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo i komfort oraz umożliwi wydawanie poleceń zwierzęciu. Dobrej jakości ogłowie oraz siodło to absolutna podstawa, bez względu na dyscyplinę, którą preferujemy.