Jaki akumulator jest najsolidniejszy?

 

Jedna z podstawowych wad akumulatorów, które zapewniają źródło zasilania naszym samochodom czy też jachtom, jest ich podatność na wibracje. Wynika to z ich budowy, opartej o płynny elektrolit, który ma tendencję do wylewania. Na szczęście nowoczesne akumulatory, są pozbawione tego typu problemów.

Jak działają akumulatory marine?

dwufunkcyjne akumulatory marinePodatność na wstrząsy czy też bardziej ogólnie mówiąc – wibracje, jest jedną z podstawowych wad tradycyjnych akumulatorów elektrolitowych. O ile ta wada nie jest widoczna i odczuwalna, gdy użytkujemy nasz samochód niezbyt intensywnie, gdy podróżujemy głównie po mieście i nie wyruszamy w lasze podróże, o tyle dla osób, które mocno eksploatują swoje pojazdy może być to wada poważna. Skutkuje ona bowiem bardzo często tym, że nagle, w środku podróży akumulator pod wpływem wstrząsu całkowicie się rozładowuje, a my zostajemy bez źródła zasilania i nie możemy ruszyć się z miejsca. Dla takich osób właśnie stworzono dwufunkcyjne akumulatory marine, które  z biegiem czasu staja się coraz bardziej popularne. Ta popularność wynika z faktu, że ten rodzaj akumulatorów jest pozbawiony wad tych tradycyjnych odpowiedników. Jest to możliwe dzięki innej budowie akumulatorów z linii marine, gdzie elektrolit nie jest w postaci płynnej, ale w postaci żelu. To innowacyjne rozwiązanie powoduje, że akumulator ten można nawet podrzucać a nie dojdzie w nim i tak do rozładowania czy też co gorsza, do rozlania elektrolitu. Daje to wiele różnych możliwości jeżeli chodzi o typowe zastosowania dla akumulatorów marine. Początkowo korzystali z nich głównie posiadacze łodzi jak również jachtów, gdzie były one bezkonkurencyjne. Był to bowiem jedyny typ akumulatora do łodzi, który nie rozładowywał się nagle w środku podróży i w dodatku jedyny, który nie wymagał żadnych prac konserwacyjnych i był kompletnie bezobsługowy. Z czasem po akumulatory Marine zaczęli także sięgać posiadacze samochodów. Szczególnie cenią sobie je ci kierowcy, którzy pokonują bardzo duże odcinki swoimi samochodami, czy to w celach zawodowych, czy to w celach rekreacyjnych. Posiadając akumulator Marine nawet dłuższa podróż będzie w pełni bezpieczna gdyż nie ma praktycznie możliwości, aby taki akumulator rozładował się czy to pod wpływem wstrząsów czy to niskiej temperatury.

Dobór odpowiedniego rodzaju akumulatora do łodzi czy też pojazdu nie jest wcale prosty. Wybierając odpowiedni rodzaj, należy zwracać uwagę na to, jak mocno eksploatujemy dany pojazd. Tylko wtedy będziemy mogli dobrać akumulator do sposobu użytkowania, samochodu, jachtu czy maszyny rolniczej.