Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Mieszkańcy bloków bardzo często zmagają się z problemem hałasu z sąsiednich mieszkań lub też zupełnie z zewnątrz. Niepożądane dźwięki dobiegające z otoczenia mogą nie tylko spędzić sen z powiek, ale doprowadzić do poważnych konfliktów międzyludzkich, o które w większej społeczności nie jest trudno. Niestety większość mieszkań budowanych w latach 80 i 90 ma tak zwane papierowe ściany, przez które dosłownie wszystko słychać. Jeśli zatem nie chcemy mimowolnie podsłuchiwać rozmów naszych sąsiadów (co jest akurat najmniejszym problemem), warto zadbać o skuteczne wyciszenie mieszkania.

Sufit, drzwi i okna – wygłuszamy mieszkanie

fachowe wygłuszenie sufituSpółdzielnia mieszkaniowa najczęściej umywa ręce i zasłania się tym, że nie posiada odpowiednich funduszy na poprawienie komfortu akustycznego podległych jej mieszkań. W sytuacji, kiedy nasi sąsiedzi nie wiedzą co to cisza nocna, lub zupełnie nie przejmują się tym, ze wokół nich żyją i mieszkają inni ludzie, warto postarać się własnym kosztem o fachowe wygłuszenie sufitu oraz innych elementów mieszkania. Jak podejść do wyciszenia mieszkania, aby stało się spokojnym miejscem do codziennego funkcjonowania? Na początek dobrze jest sprecyzować źródła hałasu, aby móc je skutecznie wyeliminować najlepszą z dostępnych metod. Jeśli nieprzyjemne dźwięki dobiegają z mieszkania nad nami, konieczne będzie fachowe wygłuszenie sufitu, a to najlepiej zrobić budując sufit podwieszany lub napinany. Konstrukcja podwójnego sufitu sprawi, że dźwięki dochodzące do naszego mieszkania z góry będą znacznie mniej uciążliwe. Taką konstrukcję dobrze jest wzbogacić o dźwiękoszczelne wypełnienie, jakim będzie kilkucentymetrowa warstwa wełny mineralnej. Wełna jeszcze lepiej pochłonie dźwięki, a dodatkowo ociepli nasze mieszkanie, jest bowiem świetnym izolatorem termicznym. Jeśli natomiast nieproszone dźwięki dochodzą z zewnątrz, np. z klatki schodowej, trzeba pomyśleć o wygłuszeniu drzwi. Na początek sprawdźmy szczelność i stan uszczelek drzwiowych. Jeśli uszczelki spełniają swoją funkcję, można zastosować specjalną matę wygłuszającą, którą przykleja się do drzwi, lub tez tradycyjne tapicerowanie.

W poprawie akustyki wnętrza i w wyciszeniu nielubianych dźwięków pomoże także odpowiedni wystrój, a konkretnie kilka prostych trików. Zastosowanie dużej ilości miękkich tekstyliów sprawi, że dźwięki w pomieszczeniach będą przyjemniejsze dla ucha. Dywany na podłogach, zasłony w oknach czy miękkie poduszki i koce na sofie nie tylko dodadzą przytulności, ale także sprawią, że dźwięki w pomieszczeniu będą rozchodzić się zupełnie inaczej i łagodniej, niż odbijając się od gładkich powierzchni ścian, okien czy podłóg.