Jak wybrać odpowiedniej wielkości szambo?

Żeby wybrać odpowiednie wielkości szambo, to na początek powinniśmy zapoznać się z dostępną pojemnością szambiarki, które jeżdżą w naszej okolicy. Będziemy wtedy mogli dostosować pojemność zbiornika na szambo, które chcemy zainstalować do pojemności szambiarki, która będzie opróżniana regularnie na nasze ścieki. Zawsze będziemy płacić od kursu wozu asenizacyjnego i dlatego lepiej jest dopasować pojemność, aby nie przepłacać za niepotrzebne kursy.

Czym różni się zbiornik dwukomorowy od jednokomorowego?

pojemne szamba betonowe dwukomoroweOczywiście, kiedy zbiornik ma więcej komór, to będzie to dla nas oznaczało również wyższą cenę do zapłaty. Zbiornik dwukomorowy od jednokomorowego jest droższy o kilkaset zł. Dodatkowo w zbiorniku dwukomorowym musimy zastosować przegrodę, a także dodatkowy kominek rewizyjny. Niektórzy producenci oferują szamba dwukomorowe, które posiadają tylko 1 kominek, ale w przypadku kiedy będziemy chcieli wejść do środka, aby sprawdzić zużycie danego zbiornika to nie będzie takiej możliwości. Dlatego powinniśmy decydować się zawsze na zbiornik dwukomorowy, który posiada dwa otwory rewizyjne. Zbiornik dwukomorowy będzie miał niestety mniejszą pojemność. Będzie on podzielony na dwie części i w jednej będą ścieki, a w drugiej czysta woda bez grubych odpadów. Klienci najczęściej decydują się na pojemne szamba betonowe dwukomorowe, ponieważ wtedy szambiarka będzie przyjeżdżała do nas tylko kilka razy w roku po grube i gęste ścieki. Woda powstała ze ścieków w komorze pierwszej będzie wtedy swobodnie mogła wsiąkać w grunt. Możemy również zdecydować się na zbiornik trzykomorowy, gdzie możliwa jest również do wykonania przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jednak taki zbiornik montujemy najczęściej w chwili kiedy jesteśmy pewni, że w naszej okolicy nie powstanie żadna kanalizacja miejska i będziemy zmuszeni na samodzielne pozbywanie się ścieków. W dzisiejszych czasach wiele gmin w Polsce zezwala na szambo przelewowe drenażowe, aby móc od razu pozbywać się ścieków prosto do gruntu wodnych. Takie rozwiązanie nie jest dla właścicieli domów największą oszczędnością.

Każdy budynek mieszkalny potrzebuję przyłącza, żeby odprowadzać nieczystości. Kiedy nie możemy podpiąć się do kanalizacji miejskiej, to pozostaje nam tylko i wyłącznie budowa szamba betonowego albo też nowoczesnego i ekologicznego. Bardzo dużą popularnością cieszą się szamba betonowe i jest to sprawdzony oraz tradycyjny sposób na pozbycie się ścieków z domu. Warto w takiej sytuacji doradzić się doświadczonego pracownika, który montuje szamba, aby doradził nam w odpowiednim wyborze.