Jak walczyć z alkoholizmem?

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnieni od alkoholu mogą być wśród nas. Niestety zbyt mało się o tym mówi, a ludzie nie chcą dostrzegać tego typu problemów. Okazuje się, że alkoholizm jest obecnie dość poważnym problemem, z którym borykają się również młode osoby. Bardzo łatwo jest wpaść w ciąg alkoholowy, a niestety już trudniej z niego wyjść. Warto wiedzieć, jak się zachować w momencie, gdy zauważymy u kogoś z naszego otoczenia ten problem.

Odwyk dla alkoholików

ośrodek odwykowy dla alkoholikówO alkoholikach bardzo często mówi się prawie jak o trędowatych. Niestety jest to złe podejście, ponieważ osoba uzależniona jest takim samym człowiekiem jak my i należy jej się szacunek, a przede wszystkim zrozumienie. W momencie, gdy widzimy, że bliska lub dalsza nam osoba ma problem z alkoholem lub innymi używkami, powinniśmy jak najszybciej reagować. Alkoholizm to straszna choroba, która może tak naprawdę dopaść większość z nas. Nie powinniśmy zostawiać chorej osoby bez żadnej pomocy. Oczywiście najważniejsze jest to, aby sama wykonała krok w kierunku zdrowia i zdecydowała się na leczenie. Jednak na początku musi przyznać się przed samą sobą, że ma problem. Jest to najważniejszy krok w całej terapii. Później wspólnie z chorą osobą musimy wybrać ośrodek odwykowy dla alkoholików. Bardzo ważne jest to, aby otoczenie było przyjazne. Nie decydujmy się na ośrodek, który wygląda źle, ponieważ chora osoba będzie się tam źle czuła i będzie chciała stamtąd uciec, a to nie o to chodzi. Alkoholik w ośrodku odwykowym powinien poczuć się dobrze i przede wszystkim – swobodnie. Poza tym niesamowicie ważni są ludzie. Osoba chora poczuje się znacznie lepiej wśród ludzi z podobnymi problemami. To właśnie o to chodzi, aby osoby chore dawały sobie wsparcie i zrozumienie. My jako zdrowe osoby nie będziemy w stanie nigdy zrozumieć potrzeb alkoholika. Warto mieć to na uwadze i nie denerwować się, gdy wszystkie nasze próby polepszenia jego jakości życia i samopoczucia skończą się nie tak, jak tego chcemy. Jest to zupełnie zrozumiałe i to ważny element terapii. W domu chory z pewnością nie dojdzie do siebie tak szybko, jak w ośrodku.

W ośrodku chory ma pełne wsparcie. Przede wszystkim chodzi tutaj o ludzi, którzy mają podobne problemy i przed którymi łatwiej będzie mu się otworzyć. To niesamowicie ważny element terapii, pozwalający zrozumieć, że problemy ma każdy, a ucieczka w stronę alkoholu nie jest słusznym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie – jest to rozwiązanie, które wyniszcza nie tylko nas, ale również bliskie osoby.