Jak urozmaicić sufit w domu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami. Jednak najprzyjemniejszym momentem budowy jest wykańczanie domu, czyli czas, kiedy wnętrza zaczynają nabierać charakteru. Wiąże się to z szeregiem pytań i decyzji co do aranżacji ścian, podłóg i sufitów. Pomysłów na okładziny ścienne czy posadzkę na podłodze jest multum. Niestety nieco inaczej ma się sprawa w przypadku aranżacji sufitu, choć i tutaj mamy pole do popisu.

Nowoczesny sufit naciągany

sufit napinany podświetlanyCo zrobić, aby sufit nie był nudną, białą powierzchnią? Oczywiście pierwszym pomysłem, jaki nasuwa się na myśl jest oświetlenie. Ciekawy klosz, czy nietuzinkowe lampy to doskonałe rozwiązanie, żeby ożywić powierzchnię sufitu, a także wyznaczyć strefy w pomieszczeniach, jeśli zachodzi taka konieczność. Oświetlenie bowiem pomoże nam podzielić przestrzeń dzienną na strefę jadalną i wypoczynkową, osobne oświetlenie zastosujemy także na powierzchni kuchni. Zamiast wiszących lamp można posłużyć się oświetleniem punktowym. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwia oświetlenie dokładnie tych miejsc, na których nam najbardziej zależy. W tym celu konieczny będzie montaż sufitu podwieszanego. Ten rodzaj konstrukcji wykonywany jest najczęściej z płyt kartonowo-gipsowych. Taki sufit to także idealna okazja, aby ukryć niedoskonałości i mankamenty, lub np. wyrównać poziomy sufitu w różnych pomieszczeniach. Pod konstrukcją sufitu podwieszanego bez problemu ukryjemy wszystkie kable i przewody, czy inne instalacje. Ciekawą odmianą sufitu podwieszanego jest sufit napinany podświetlany. Czym charakteryzuje się sufit napinany (naciągany)? Przede wszystkim tym, że tworzy go gruba folia rozciągnięta pod powierzchnią sufitu. Folia ta po odpowiednim montażu w profilach aluminiowych tworzy gładką, jednolitą membranę. Materiał użyty do tego rodzaju sufitu jest wodoszczelny, dzięki czemu w razie jakiegokolwiek wycieku wystarczy go zdemontować, pozbyć się zgromadzonej wody i zamontować ponownie. Możliwość montażu oświetlenia ledowego pod folią sprawia, że sufit napinany podświetlany to niepowtarzalna ozdoba wnętrza, dająca łagodne i rozproszone światło. Podobnie jak klasycznie podwieszany sufit, ten również ukryje wszystko to, co nie powinno znaleźć się na widoku.

Zalet sufitów naciąganych jest wiele. Przede wszystkim szybki i nieinwazyjny montaż, polegający na ogrzaniu gorącym powietrzem materiału i wpięciu go w aluminiowe profile zamocowane do ścian pomieszczenia. Taki montaż nie wymaga żadnych brudnych robót, zatem nie ma konieczności wynoszenia czy zabezpieczania mebli. Równie proste jest użytkowanie takiego sufitu, ponieważ nadaje się on zarówno do odkurzania, jak i mycia na mokro w razie potrzeby.