Jak przechowywać nawozy?

Nawozy są substancją, która nie tylko pomaga ziemi rodzić plony w odpowiednich proporcjach, ale przede wszystkim jest substancją o silnym chemicznym działaniu. Dlatego powinna być przechowywana z dala od ludzi i zwierząt. Oczywiście kontaktu nie można uniknąć w momencie, gdy nawóz należy przenieść na ziemię, jednak w dużym stężeniu w jednym miejscu, nie powinny mieć kontaktu ze skórą, drogami oddechowymi, a tym bardziej z układem pokarmowym. Gdyby dostały się jakoś w któreś z tych miejsc, to może nie tylko dotkliwie zranić i uszkodzić, ale również doprowadzić do śmierci.

Jak powinien wyglądać zbiornik na nawóz?

zbiorniki na nawozy rsmNawozy przywożone są i transportowane, zazwyczaj w plastikowych workach. Choć jest to wygodne do pakowania podczas nawożenia, to do samego przechowywania nie jest to praktyczne. Takie worki z łatwością mogą zostać przegryzione przez szkodniki, a sam nawóz rozniesiony na całym obiekcie rolniczym. Od takich rzeczy do trafienia nawozu do jedzenia i picia zwierząt, niedaleko. Dlatego bardzo ważne jest, by magazynować nawóz w sposób bezpieczny i świadomy. Najlepiej robić to za sprawą specjalnych zbiorników, które mają odgrodzić skutecznie nawóz od reszty otoczenia, oraz przetrzymać go w bezpieczny sposób tak długo, aż znów będzie można z niego skorzystać. Zbiornik ten jednak musi być wykonany z materiału, który nie zardzewieje oraz nie ulegnie innym zniszczeniom. Powinno się go tylko zakonserwować i móc korzystać dalej. Firmy produkujące takie zbiorniki tworzą je zazwyczaj z plastiku lub podobnych tworzyw sztucznych, które pozwolą na bezpieczne przechowywanie chemicznego nawozu z dala od zwierząt i osób pracujących tam. Zbiorniki takie są również lekkie, co pozwala na wygodne transportowanie ich i umieszczanie jeden na drugim, gdy są puste. Zbiorniki na nawozy rsm są zrobione z grubej warstwy materiału i mają mało zagnieceń i kątów. To właśnie dzięki temu gryzonie mają mały dostęp i nie mogą się przegryźć w takim stopniu, jakby chciały. Nawóz w odpowiednich zbiornikach jest bezpieczny i nie tracie na swojej wartości. To również ważne zwłaszcza w przypadku nawozów, które z czasem na świeżym powietrzu, tracą na wartości.

Jednym z najbardziej kłopotliwych substancji do przechowywania, jest właśnie nawóz. To jego silne i trujące działanie może spowodować choroby, a nawet śmierć zwierząt hodowlanych. Dlatego tak ważne jest, by odpowiedzialnie go magazynować i nie pozwolić, by jakiekolwiek jego drobiny dostały się w niepożądane miejsce. Najlepiej w jednym pomieszczeniu magazynować nawóz i w tym samym przygotowywać go później do rozsypania na pole.