Jak działają drzwi akustyczne?

Zbyt wysokie natężenie hałasu może być bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, koncentracji, oraz negatywnie wpływać na wykonywane przez nas obowiązki zawodowe. Z tego właśnie względu obecnie stosuje się specjalne rozwiązania, które pozwalają na wygłuszanie dźwięków zewnętrznych. Jednym z takich rozwiązań są specjalne, wygłuszające drzwi.

Zastosowania drzwi akustycznych

drzwi techniczne akustyczneWszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niekorzystne mogą być zbyt duże hałasy. Mogą one bowiem znacząco utrudnić odpoczynek, prace a także utrudnić sen. Szczególnie negatywnie hałasy odbijają się na poziomie koncentracji. Z tego też względu coraz częściej w różnego rodzaju biurach i restauracjach stosowane są specjalne drzwi techniczne akustyczne. Jak łatwo wywnioskować po nazwie, zadaniem i główną zaletą tych drzwi jest skuteczne wygłuszanie dźwięków i tym samym umożliwienie większego skupienia podczas wykonywania różnego typu obowiązków zawodowych. Obecnie z akustycznych drzwi technicznych korzysta się w restauracjach, aby wygłuszyć dźwięki dochodzące z sali obsługi, ale także i  coraz częściej montuje się je w salach konferencyjnych i gabinetach prezesów czy menedżerów. Wszystko po to, aby uniemożliwić zbyt negatywne wpływanie hałasów na poziom koncentracji pracowników. Oczywiście jednak nie każdy rodzaj drzwi akustycznych będzie tak samo skuteczny w wygłuszaniu dźwięków. Z tego też względu, podczas wyboru takich drzwi, trzeba zwracać uwagę na ich parametry. Głównym, na który trzeba zwracać uwagę jest oczywiście parametr izolacyjności i wygłuszania dźwięków – im on jest wyższy, tym drzwi będą bardziej skuteczne. Skuteczność drzwi akustycznych w wygłuszaniu dźwięków wynika bezpośrednio z ich konstrukcji. Takie drzwi wyróżniają się wyjątkową, wielowarstwową konstrukcją. Taka konstrukcja jest dodatkowo wypełniona specjalną warstwą tak zwanego plastra miodu, czyli specjalnie wyprofilowanego kartonu. Dzięki temu poszczególne warstwy z których stworzone są drzwi akustyczne zatrzymują poszczególne rodzaje dźwięków, które nie mogą dzięki temu przedostać się przez nie. Oczywiście te droższe modele drzwi akustycznych są jeszcze skuteczniejsze w wytłumianiu dźwięków. Zamiast wspomnianego „plastra miodu” w ich wnętrzu znajduje się bowiem specjalna płyta wiórowa albo nawet blacha aluminiowa. Tutaj kluczowe jest właściwe, warstwowe ułożenie poszczególnych warstw wewnątrz takich drzwi.

Zbyt wysokie natężenie dźwięków może znacząco utrudnić wykonywanie obowiązków w pracy. Z tego właśnie względu coraz częściej w miejscach pracy stosuje się wygłuszające drzwi. Dzięki nim, żaden dźwięki dochodzące z zewnątrz nie zakłócą naszej pracy.