Izolacje natryskowe z pianki

Zapewne wielu z Państwa zastanawiało się nad tym jaki materiał termoizolacyjny najlepiej sprawdzi się na waszym poddaszu. Większość osób ostatecznie decyduje się na wybranie najbardziej popularnego materiału jakim jest oczywiści styropian. Obecnie jednak materiał ten ma bardzo dużą konkurencję. W szczególności bezpośrednio zagrażać jego hegemonii może pianka poliuretanowa. Od dziesięcioleci jest ona stosowana do różnych zadań związanych z termoizolacją i zawsze świetnie się sprawdzała. 

Skuteczne ocieplanie domów pianką 

izolacja poddasza piankąPianka PUR zasłynęła pierwszy raz kilkadziesiąt lat temu gdy zaczęto stosować ją w programach kosmicznych. Wówczas materiał ten zaczął być bardzo mocno doceniany. Z każdym kolejnym rokiem zaczęto przykładać coraz większą wagę do skuteczności warstw termoizolacyjnych. W związku z tym styropian jest dość często zastępowany przez wspomnianą piankę. Pianka poliuretanowa najczęściej określana jest jako pianka PUR. Taki materiał doskonale spisuje się przede wszystkim na poddaszach i ogólnie na górnych partiach budynku. Izolacja poddasza pianką poliuretanową odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu jakim jest agregat. Dzięki niemu dochodzi do sprężenia pianki i następnie jest ona uwalniana pod bardzo dużym ciśnieniem. Taka pianka jest w stanie skutecznie docierać do wszystkich zakamarków znajdujących się na powierzchni na której będzie ona nakładana. W ciągu ostatnich kilku lat zauważyć możemy, że w dużym stopniu zaczęto przykładać się do poprawiania właściwości pianki poliuretanowej. W związku z tym pianka jest obecnie w stanie przylegać nie tylko do powierzchni poziomych ale również i pionowych. Pianka PUR dzieli się ze względu na właściwości komórek z jakich jest stworzona. Możemy więc znaleźć piankę o strukturze otwartokomórkowej oraz zwartokomórkowej. Niekiedy ta druga wersja zwana jest także pianką zamkniętokomórkową. Różnica między tymi piankami związana jest przede wszystkim z tym, że pierwsza z wymienionych pianek może przepuszczać skutecznie parę wodną. 

Przepuszczanie pary wodnej przez warstwę termoizolacyjną wpływa w bardzo dużym stopniu na to, że pod taką warstwą nie będą tworzyć się kanaliki termiczne. Oznacza to, że znacznie spadnie ryzyko pojawienia się w naszym domu wilgoci. Skraplanie pary wodnej pod warstwą termoizolacyjną jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Bardzo często występowało ono w przypadku ocieplania naszych domów styropianem. Często efektem tego było odklejanie warstwy wykonanej ze styropianu od naszej ściany.