Izolacje dachowe z folii

Każdy budynek musi być zdolny do utrzymania własnego środowiska w jego wnętrzu. Odpowiednią wilgotność i temperaturę w budynku pozwalają utrzymać warstwy izolacyjne ułożone na całej bryle budynku. Najważniejszą jednak sprawą jest bardzo dokładne zabezpieczenie dachu przed wilgocią, gdyż jest to najbardziej niszczycielski dla budynku czynnik zewnętrzny. Dostępne materiały hydroizolacyjne dają pewność wykonania powłoki dachowej w pełni odpornej na wodę. Inwestorzy i ekipy dekarskie mają do dyspozycji między innymi znakomite folie z polichlorku winylu ( PCV) i polipropylenu ( PE ). Dobrze ułożona jedna warstwa folii izolacyjnej tworzy bardzo trwałą i solidną powłokę zdolną spełniać swoją funkcję przez długie lata.

Hydroizolacja dachowa z folii

izolacyjna folia na dachWspółczesne zabezpieczenia dachów przed niszczycielskim wpływem wilgoci to rozwiązania systemowe. Producenci oferują zarówno folie izolacyjne oraz systemy mocowań, zgrzewania i obróbek dekarskich. Dzięki temu izolacyjna folia na dach może zostać położona właściwie, a od tego zależy czy warstwa utrzyma doskonałą szczelność. Podstawowym walorem powłok z folii jest ich jednowarstwowość. Jest to możliwe dzięki znakomitym parametrom technicznym folii izolacyjnych. Zachowują one swoją rozciągliwość zarówno w bardzo niskich jak i w bardzo wysokich temperaturach ( – 40 do 120 st. C ). Nie tracą też pierwotnego wymiaru w wyniku braku obkurczania. Folie izolacyjne są odporne na działanie promieniowania UV i pod ich wpływem nie ulega degradacji i odbarwieniom. Dzięki swojej aktywności chemiczne świetnie wytrzymują kontakt z agresywnymi związkami chemicznymi zawartymi w otoczeniu i kroplach deszczu. Szczelność membran z folii określana jest jako basenowa, co świadczy o najwyższym stopniu izolacyjności. Kolejny argument przemawiający za foliami hydroizolacyjnymi to ich niepalność. Dla ekip montażowych ważne będą takie cechy jak niska waga i duża giętkość folii. Inwestora ucieszy z kolei fakt, że za wysoką jakością idzie przystępna cena oraz możliwość dowolnej konfiguracji kolorów powłok. Ze względu na szerokość folii i łatwość zgrzewania sterowanego komputerowo jest ona polecana do wykonania pokryć na dachach wielkopowierzchniowych. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo często sięgają po nią właściciele tarasów, balkonów lub mniejszych budynków. Jest także wykorzystywana przy tworzeniu dachów zielonych.

Ciągłe prace zmierzające do podniesienia jakości i możliwości zastosowań folii doprowadziły do powstania wersji zbrojonych. W strukturę folii zostały zalaminowane specjalne włókniny z poliestru oraz włókien szklanych. Takie folie wykazują się jeszcze większą wytrzymałością mechaniczną i mają zdolność do bezpośredniego układania ich na innych warstwach, gdzie w przypadku folii homogenicznej wymagana jest warstwa separacyjna. Przed przystąpieniem do inwestycji warto zapoznać się z ofertą producentów gdyż jest ona szeroka. Najlepiej zasięgnąć porady ekspertów przy wyborze odpowiedniej folii i wcześniej zapewnić sobie ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w układaniu powłok z folii.