Izolacja przeciwwilgociowa tarasu

Tarasy, balkony i inne elementy konstrukcyjne wystające poza obrys budynku należy szczególnie dokładnie zaizolować przed wilgocią. Szkodliwe działanie wody, która przedostanie się przez okładzinę elementu do jego konstrukcji może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, które bezpośrednio wpłyną na jego bezpieczeństwo. Zatem, jak w przypadku każdego elementu, narażonego na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych należy zawczasu zabezpieczyć przed nimi cała jego konstrukcję.

Jak zaizolować taras przed wilgocią?

hydroizolacja tarasuOdpowiednia izolacja przeciwwilgociowa tarasu czy balkonu jest stosunkowo prosta do wykonania, należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Aby materiał izolacyjny pełnił swoją funkcję musi on być ostrożnie umieszczony na elemencie konstrukcyjnym tak, aby zachować jego ciągłość i nie uszkodzić elementu. Nawet najmniejsze uszkodzenie może powodować, że woda, szczególnie przy zwiększonych opadach deszczu, czy śniegu będzie przesiąkać w głąb elementu konstrukcyjnego. Woda, poprzez konstrukcję tarasu lub balkonu może przedostawać się do wnętrza budynku, czy to poprzez przesiąkanie w głąb ściany, czy, jak w przypadku tarasów umieszczonych bezpośrednio nad pomieszczeniem wewnętrznym, skraplanie wody i przenikaniem do wnętrza przez sufit. Szczególnie narażone na zawilgocenia są elementy łączenia konstrukcji tarasu ze ścianą zewnętrzną. Aby odpowiednio zabezpieczyć te miejsca, folę izolacyjną należy przeciągnąć 15-20 cm na powierzchnię ściany – wówczas nawet przy dużych opadach, woda z kałuż nie będzie miała dostępu do elementu konstrukcyjnego. Narożniki i miejsca, w których umieszczane są barierki należy dodatkowo zabezpieczyć silikonem, aby woda nie przedostawała się do konstrukcji. Hydroizolacja tarasu najczęściej umieszczana jest na elemencie konstrukcyjnym z odpowiednim spadkiem odprowadzającym wodę od ściany budynku. Do jej wykonania można użyć najróżniejszych metod – od folii, przez żywicę, po specjalne szlamy. Niezależnie od wybranej metody, należy stosować produkty pochodzące od jednego producenta, co zapewni ich kompatybilność. Szczególną uwagę należy zwrócić na zaizolowanie elementów łączenia ściany z konstrukcją – cokoliki. Decydując się na izolację z folii przeciwwilgociowej należy zwrócić uwagę na to, by była elastyczna – tarasy i balkony to elementy pracujące, w których występują zwiększone naprężenia, mogące uszkodzić sztywną folię izolacyjną.

Odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa elementów jest niezwykle ważna w przypadku elementów konstrukcyjnych szczególnie narażonych na działanie wilgoci jak pomieszczenia o zwiększonej wilgotności, tarasy, balkony i inne elementy zewnętrzne, a także fundamenty i piwnice, znajdujące się pod gruntem. Przesiąkająca w głąb konstrukcji woda może spowodować zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu korozje, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję przed jej działaniem.